Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Bezpieczeństwo – jak mogą je poprawić rozwiązania Smart Cities?

24 lipca 2023
Bezpieczeństwo – jak mogą je poprawić rozwiązania Smart Cities?

Technologia 5G zapewni łatwe, szybkie i stabilne połączenia internetowe. Korzystające z nich służby będą mogły w czasie rzeczywistym reagować na zagrożenia, wypadki, czy utrudnienia, na przykład w transporcie publicznym. Systemy zarządzania ruchem w miastach, na podstawie dostarczanych danych, będą mogły sprawniej zawiadywać między innymi sygnalizacją świetlną, usprawniając przejazd przez newralgiczne punkty aglomeracji.

Ale korzyści z wdrożenia rozwiązań 5G odczują bezpośrednio również sami pasażerowie. Dzięki nowoczesnej technologii będą szybciej otrzymywać informacje o aktualnym położeniu pojazdu, ewentualnych opóźnieniach, czy konieczności wybrania alternatywnej trasy, co usprawni planowanie podróży. Z kolei w zakresie elektronicznych płatności technologia 5G zapewni lepszą szybkość i większe bezpieczeństwo przesyłu danych. Między innymi o poprawie bezpieczeństwa dzięki technologii 5G piszemy w naszej publikacji „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej – Poradnik dla liderów i pracowników samorządowych”:

„Jednym z obszarów, który zyska wsparcie, będzie np. bezpieczeństwo publiczne. W badaniu McKinsey Global Institute wskazano, że inteligentne technologie cyfrowe mogłyby przyczynić się np. do zmniejszenia przestępczości o 30-40% i skrócić czas reakcji służb ratunkowych o 20-35%. Dzięki innowacjom z obszaru 5G, big data i Internetu Rzeczy strażacy będą mogli podjąć natychmiastową interwencję jeszcze przed bezpośrednim zgłoszeniem pożaru, poprzez dostęp do publicznych czujników, kamer i transmisji z dronów. Jednocześnie analiza danych pochodzących z różnych punktów w czasie rzeczywistym pozwoli poznać temperaturę i jakość powietrza przed wejściem w teren, a w konsekwencji określić skalę zagrożenia. W przypadku mniejszych incydentów może okazać się, że wystarczy wysłać np. grupkę autonomicznych dronów” – czytamy w poradniku.

Sens i korzyści płynące z zastosowania nowoczesnych technologii przesyłu danych dla służb ratowniczych, takich jak straż pożarna, można docenić między innymi w obliczu groźnych pożarów, które w ostatnim czasie pustoszą greckie wyspy, zmuszając turystów i mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji. W takich okolicznościach pewna i szybka łączność to kluczowy element, gwarantujący skuteczność działania i zarazem bezpieczeństwo ratowników.

Jeżeli zainteresował Cię temat wdrożenia technologii 5G, to więcej piszemy w naszej publikacji zatytułowanej „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej – Poradnik dla liderów i pracowników samorządowych”. Całość w formie elektronicznej, nieodpłatnie jest dostępna TUTAJ. Zachęcamy do lektury!

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.