„Kiedy byłem w twoim wieku” - porozmawiaj ze sobą … z przyszłości!
Niejeden i niejedna z nas miałaby wiele do powiedzenia sobie z przeszłości. Choćby to, że jest mnóstwo rzeczy, o które nie warto się martwić na zapas i, że pewnych błędów powinno uniknąć się za wszelką cenę. Mając taką perspektywę łatwo przekazać komuś „kilka dobrych rad”. Od teraz możesz przekazać je samemu sobie! Future You to chatbot, z którym – dzięki sztucznej inteligencji - możesz porozmawiać ze … sobą z przyszłości, starszą lub starszym o 20 lat.
Seniorzy coraz częściej uważają, że Internet niesie wiele korzyści. Oprócz „codziennych spraw” załatwiają w nim potrzeby społecznościowe jako liczni użytkownicy Social Mediów. Systematycznie podnosi się wiek osób, które stają się użytkownikami Internetu. Seniorzy mają coraz większą świadomość, że Internet i nowoczesne technologie to nie tylko szansa na znalezienie wszelkich potrzebnych informacji w jednym urządzeniu - telefon, smartfon, tablet.
Jeśli ktoś weźmie „na Ciebie” kredyt – nie musisz go spłacać – tak działa zastrzeżenie numeru PESEL
Bezpieczeństwo danych – to obszar, w którym świadomość obywateli rośnie. Jednocześnie sposoby na to, by wykraść dane i użyć ich w celu przestępczym, są coraz bardziej zaawansowane. Z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL - chroniącego nasze portfele - skorzystało blisko 5 mln osób w Polsce. Warto chronić swój numer PESEL i niezostać ofiarą złodzieji tożsamości.
28 lat badań - WHO sprawdziła, czy telefony komórkowe wpływają na rozwój nowotworów mózgu
Badanie wykonane na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia obejmują okres od 1994 do 2022 roku. Przez ten czas naukowcy prześledzili 63 badania wykonane przez 11 naukowców w 10 krajach na świecie. Zdaniem autorów badania Wwniosek jest jednoznaczny – nie ma zawiązku między częstotliwościami radiowymi, stosowanymi w telefonach komórkowych, telewizorach, monitorach i radarach, a nowotworami mózgu. Sprawdzono, czy kilkugodzinne rozmowy telefoniczne mogą nam zaszkodzić.
5G w żaden sposób nie wpływa na nasze zdrowie! Przedstawiamy wyniki najnowszych badań!
Na pytanie: czy 5G wpływa na zdrowie człowieka? odpowiedziano już wielokrotnie i negatywnie. Ciągle jest jednak pewna - na szczęście coraz mniejsza – społeczność, która, co najmniej, powątpiewa w neutralność fal 5G.
Z pomocą przychodzi im Hiszpański Komitet Doradczy ds. Częstotliwości Radiowych i Zdrowia (CCARS), który regularnie publikuje kompleksowe przeglądy wszystkich dostępnych dowodów naukowych na temat tych rodzajów promieniowania.
Najbardziej poszukiwany pracownik? Sztuczna Inteligencja!
Jedna na cztery firmy już dzisiaj intensywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję, blisko 8 na 10 zamierza zrobić to w najbliższej przyszłości! Tak wynika z raportu „Rynek pracy w erze AI” opracowanego przez ManpowerGroup.
Badanie zostało zrealizowane w ramach i przeprowadzone od 1 do 30 kwietnia 2024 roku na grupie ponad 40 000 pracodawców, reprezentujących 42 rynków na całym świecie. To badanie odnoszące się do przyszłych planów zatrudnienia, wykorzystywane na całym świecie
Elektroniczne tablice na przystankach, automatyczne światła przy skrzyżowaniach, czy wyświetlacze, które informują gdzie najlepiej zaparkować nasz samochód. To tylko część rozwiązań, które kojarzymy z hasłem „Smart City”. W kolejce są następne. Inteligentne miasta będą w pełni funkcjonować znacznie szybciej niż myśleliśmy. Za 30 lat będzie w nich żyć więcej o 2,5 miliarda osób niż dzisiaj.
Nie strasz, nie strasz … czyli, dlaczego kłamstwo w sprawie 5G ma krótkie nogi?
Śmiercionośne szczepionki, wirus, który nie istnieje, NATO, czyli Super Państwo, które rozpoczęło wojnę w Ukrainie, wreszcie - Internet 5G, który sieje zniszczenie – to tylko kilka fakenewsów, które rozpowszechnia rosyjska propaganda. Wszystko po to, by destabilizować, podburzać i hamować rozwój zachodnich – w większości – społeczeństw.
Co o stanie rynku telekomunikacyjnego mówi raport za 2023 rok?
Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego za 2023 r. został przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie z przepisami ustawy Pt i Megaustawy przedsiębiorcy telekomunikacyjni zobowiązani są do przekazania danych w terminie do dnia 31 marca kolejnego roku. Właśnie ukazały się wyniki raportu za rok 2023. Prezentujemy jego najważniejsze tezy.
Wakacje to czas, kiedy planowanie wyjazdów, pakowanie walizek i szukanie tanich połączeń zajmuje sporo czasu. Oprócz kąpielówek, ręczników i ubrań na zmianę warto wyposażyć się w aplikacje, które podczas wyjazdów - także tych zagranicznych - mogą być bardzo przydatne i pozwolą zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy.
Oto must have aplikacji wakacyjnych:
Dlaczego potrzebujemy Internetu, zasięgu i telefonu? W audycji radiowej, która powstaje we współpracy z radiem RDN Małopolska rozmawiali o tym: redaktor Jakub Sajdak oraz Konrad Mleczko, trener kompetencji cyfrowych Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".
Mniejsze anteny, kierunkowe działanie stacji, wreszcie Neutralny Host – to kierunek, w którym zmierza 5 G. Można przyspieszyć ten proces. Dostęp do superszybkiego Internetu to coraz większy argument na rynku wynajmu, czy sprzedaży nieruchomości, szczególnie w sektorze komercyjnym, który wymaga płynnego działania skomplikowanych systemów bezpieczeństwa, zaawansowanych technologicznie aplikacji oraz systemów opartych na sztucznej inteligencji.
Inteligentne Sieci Energetyczne oparte na 5G nie będą marnować energii
Inteligentne sieci energetyczne, czyli Smart Grid to zaawansowany system, który wykorzystuje nowoczesne technologie do optymalizacji produkcji, przesyłu i konsumpcji energii elektrycznej. Ułatwia sterowanie pracą sieci elektroenergetycznej, skraca czas awarii, automatyzuje procesy, a przede wszystkim dba o to, by energia nie była marnowana. Smart Grid opiera się na kilku elementach opierających się na zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, jak choćby internet 5G
Operatorzy komórkowi w Polsce podsumowali rozwój sieci po pierwszym kwartale 2024 roku. Polski rynek telekomunikacyjny w 2023 roku wzrósł o blisko 7 proc. (wobec 5 procentowego wzrostu w 2022 roku) i dalej się rozwija – tak wynika z raportu spółki PMR.
Telekomunikacja ważnym czynnikiem rozwoju lokalnego – webcast
Jakie obowiązki w zakresie rozwoju sieci nowej generacji mają JST? Jak samorządy radzą sobie z tymi zadaniami i gdzie mogą szukać wsparcia? Odpowiedzi m. in. na te pytania w rozmowie z naszymi ekspertami.
Jest już dostępna nowa propozycja wydawnicza, opracowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. To pakiet argumentów dla startujących w najbliższych wyborach samorządowych.
Krzysztof Gawkowski został Ministrem Cyfryzacji. Szef resortu zapowiada m.in. prace nad Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa i lepszy dostęp do szerokopasmowego internetu.
Zasypane śniegiem południe Polski znowu dusi się w smogu. Bieżące zanieczyszczenie środowiska, a także wizja przyszłej katastrofy klimatycznej, to problemy, z jakimi muszą mierzyć się władze publiczne. Jaką rolę w ich rozwiązaniu może odegrać cyfryzacja usług?
Umiejętności cyfrowe są we współczesnym świecie niczym czytanie, pisanie i liczenie. Korzystanie z cyfrowych narzędzi to kolejna kompetencja, która zapobiega wykluczeniu i otwiera szereg nowych możliwości. Dlaczego warto z tego skorzystać?
Zielona transformacja cyfrowa: klimat, energetyka, transport
Jakie możliwości mają gminy w zakresie rozwiązań smart? Czy w Polsce brakuje ekspertów do wprowadzania takich rozwiązań w samorządach? Między innymi o tym rozmawiamy w kolejnym odcinku webcastu „Gmina w Zasięgu”.
Rozbudowa sieci teleinformatycznych wciąż budzi sporo zastrzeżeń i kontrowersji. W Internecie często pojawiają się propozycje sprzedaży urządzeń, które mają rzekomo pomagać zmierzyć szkodliwość promieniowania w naszej okolicy. Czy warto z tych ofert korzystać?
Pandemia wymusiła przyspieszony rozwój usług cyfrowych, w tym również usług w zakresie ochrony zdrowia. Powszechne stały się tzw. teleporady, które miały zastąpić bezpośredni kontakt z lekarzem, kiedy był on niemożliwy. Rozwój technologii 5G pozwoli na znacznie więcej.
Wszyscy znamy powiadomienia RCB, które otrzymujemy na telefony komórkowe, ostrzegające przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. A co jeśli część mieszkańców, ze względów technicznych, byłaby pozbawiona takiej ochrony?
W mediach społecznościowych, jak grzyby po deszczu, pojawiają się fałszywe wiadomości na temat rzekomej szkodliwości technologii 5G dla ludzi. Co ciekawe, takie fake newsy szybko zyskują spore grono zwolenników. Z czego wynika niechęć i strach przed nowoczesną technologią?
UKE poinformował, że rozstrzygnięte zostały aukcje na częstotliwości, które będą wykorzystywane do świadczenia usług 5G. To oznacza, że do budżetu państwa wpłyną blisko 2 mld złotych, a klienci niebawem odczują poprawę jakości usług telekomunikacyjnych.
Wpływ inwestycji w sieci telekomunikacyjne na ceny nieruchomości
Stacja BTS? Byle „nie w moim ogródku”! Wiele osób obawia się bliskiego sąsiedztwa telekomunikacyjnych stacji bazowych. Jednym z podnoszonych argumentów jest często wpływ na obniżenie wartości nieruchomości. Naukowcy sprawdzili, jak to faktycznie wygląda.
Szybszy Internet – większa atrakcyjność mieszkania
Nie tylko bliska odległość od sklepu, szkoły, ośrodka zdrowia czy piękny widok z okien decydują dziś o atrakcyjności mieszkania. Coraz częściej najemcy zwracają uwagę także na dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu. To jeden z powodów, dla którego warto inwestować w rozwój sieci światłowodowych.
Prognoza pogody, rozkłady jazdy autobusów i pociągów, godziny otwarcia sklepów. Internetowy dostęp między innymi do takich informacji ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. A co, gdybyśmy nagle stracili tę możliwość? Czy to się może wydarzyć?
Dlaczego obawiamy się masztów sieci telekomunikacyjnych, ale nie boimy się kuchenek mikrofalowych? Jedne i drugie emitują fale elektromagnetyczne, jednak to właśnie wysokie konstrukcje z nadajnikami powodują często opór mieszkańców. Czy faktycznie są powody do obaw?
Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Uczniowie wrócili do ławek w klasach, jednak niedawne doświadczenia pandemii koronawirusa pokazały, jak duże znaczenie w edukacji może mieć nauczanie zdalne. W jego rozwijaniu pomoże technologia 5G.
Rozwój sieci mobilnych piątej generacji budzi zastrzeżenia. Mnożą się pytania, między innymi o bezpieczeństwo tych rozwiązań. Nie ulega jednak wątpliwości, że 5G to także szereg korzyści, które odczują wszyscy użytkownicy Internetu. Co zyskamy dzięki technologii 5G?
O szkodliwości technologii 5G krąży wiele informacji. Ich celem jest często negatywne nastawienie odbiorców do planowanych inwestycji i zablokowanie działań zmierzających do rozbudowy sieci telekomunikacyjnej. Czy jednak sieć 5G może faktycznie wpływać na rozwój groźnych chorób?
Sieci nowej generacji jako narzędzie rozwoju gminy
Szybki internet to dziś jeden z filarów rozwoju samorządów lokalnych. Szukają go potencjalni inwestorzy, z jego możliwości chcą korzystać mieszkańcy i turyści. W jaki sposób inwestycje w sieci 5G mogą się przysłużyć gminom? Tego dowiecie się z kolejnej audycji naszego cyklu dla samorządów.
Czym są inwestycje celu publicznego? Jakie wymagania musi spełnić inwestor, a czego, zgodnie z prawem, nie może zabronić samorząd? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie w drugim odcinku naszego cyklu webcastów.
Wystartował zapowiadany cykl webcastów, przygotowanych przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, pod patronatem Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, w ramach programu „Gmina w Zasięgu”. W pierwszym odcinku poruszamy kwestie źródeł finansowania projektów cyfrowych.
Wykluczenie telekomunikacyjne wsi – co nam dadzą inwestycje 5G?
Brak możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, utrudniony dostęp do usług publicznych. To tylko niektóre skutki wykluczenia cyfrowego. Wśród grup najbardziej narażonych na to zjawisko są między innymi mieszkańcy wsi. Można temu zaradzić i skutecznie wpłynąć na rozwój obszarów wiejskich.
Bezpieczeństwo – jak mogą je poprawić rozwiązania Smart Cities?
Nowoczesna technologia łączności bezprzewodowej 5G może w znaczący sposób usprawnić funkcjonowanie wielu dziedzin życia społecznego. Nie tylko zdecydowanie przyspieszy transfer danych, służących rozrywce użytkowników urządzeń mobilnych, ale przede wszystkim może usprawnić działanie instytucji, kluczowych dla zachowania ładu i bezpieczeństwa publicznego. W jaki sposób?
Stowarzyszenie Miasta w Internecie, wspólnie z Polską Agencją Prasową, tworzy serię webcastów. Wiceprezes SMWI Artur Krawczyk, zaprosi w nich do wysłuchania interesujących rozmów z ciekawymi gośćmi. Jakie tematy się w nich pojawią?
Radni Młodzieżowej Rady Miasta Tarnowa zapoznali się z programem Gmina w Zasięgu. Poznali założenia i cele tego projektu edukacyjnego a także argumenty przemawiające za rozwojem sieci mobilnych nowych generacji.
Z głównymi założeniami programu edukacyjnego, realizowanego przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, zapoznawali się uczestnicy Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Kolejne spotkanie, promujące program „Gmina w zasięgu”, odbyło się z inicjatywy Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych. Założenia programu edukacyjnego dla samorządów prezentował wiceprezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie – Arkadiusz Złotnicki.
Siedzibę Stowarzyszenia Miasta w Internecie odwiedzili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Tarnowa. Podczas spotkania z pracownikami naszej instytucji poznawali projekty edukacyjne i prorozwojowe inicjatywy, jakie są tu realizowane, między innymi projekt "Gmina w zasięgu".
SIDUSIS – tu sprawdzisz zasięg internetu w twojej gminie
Kancelaria Rady Ministrów udostępniła w internecie bazę danych, dzięki której możliwe jest sprawdzenie dostępności usług sieciowych w każdej gminie w naszym kraju. Dostęp do bazy jest bezpłatny.
Prawo jazdy, podatki, pełnomocnictwa i usługi ZUS... wszystko wkrótce dostępne będzie w naszych telefonach. - Stworzymy urząd w telefonie — zapowiada w rozmowie z Business Insider Polska Janusz Cieszyński, wiceminister do spraw cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Tak będą wyglądać nasze miasta. I to wcale nie jest utopia!
Według aktualnych prognoz demograficznych w 2050 r. naszą planetę zamieszkiwać będzie około 10 mld ludzi. Prawie 70 proc. z nich będzie żyć na terenach miejskich i w ich pobliżu. Jak mogą wyglądać takie aglomeracje przyszłości i które obszary tych olbrzymich ekosystemów są najważniejsze z punktu widzenia ludzkości?
Portal Samorządowy PAP: Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wydało nową publikację poświęconą problematyce sieci mobilnych nowych generacji.
„Maszty i światłowody – poradnik dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych” to kolejna pozycja w serii wydawniczej związanej z tą problematyką, tym razem adresowana, do władz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Na początku listopada LG zaprezentowało 12-calowy ekran, który dzięki innowacyjnemu wykonaniu będzie zdolny do wyginania i rozciągania się, przy zachowaniu swoich właściwości technicznych.
W 2022 r. ponad połowa klientów urzędów administracji publicznej korzystała z ich usług przez internet – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Najpopularniejsze zdalne usługi urzędowe to: pobieranie formularzy, wyszukiwanie informacji oraz wysyłanie deklaracji podatkowych.
Maszty i światłowody – nowy poradnik dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” opracowało i wydało nową publikację poświęconą problematyce sieci mobilnych nowych generacji. „Maszty i światłowody – poradnik dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych” to kolejna pozycja w serii wydawniczej związanej z tą problematyką, tym razem adresowana, do władz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Nowy system Google sprawdzony w akcji. Skutecznie ostrzegł przed trzęsieniem ziemi
Google wprowadziło niedawno system, który dzięki czujnikom smartfona wykrywa trzęsienia ziemi zanim te będą odczuwalne dla człowieka. Co zaskakujące - to naprawdę działa.
Dialog i edukacja – największym wyzwaniem w rozwoju nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej
Obawy wynikające z niedostatecznej wiedzy na temat bezpieczeństwa technologii telekomunikacyjnych to największa przeszkoda w zwiększaniu zasięgu szybkiego, mobilnego internetu w Polsce – wykazało badanie „Cyfrowy rozwój regionów. Inwestycje telekomunikacyjne w jednostkach samorządu terytorialnego”, przeprowadzone przez Serwis Samorządowy PAP.
Ruszyło nowe narzędzie dla samorządów wspierające rozwój usług telekomunikacyjnych
Poradnik „Rozwój infrastruktury samorządowej” ma pomóc samorządowcom w pracy nad poprawą dostępności usług cyfrowych i likwidacji tzw. białych plam zasięgu telefonii i internetu mobilnego – poinformował we wtorek Krzysztof Głomb, twórca projektu i prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Narzędzie wesprze samorządy w zakresie usług telekomunikacyjnych.
KRRiT rozpoczęła konsultacje projektu stanowiska dotyczącego zakończenia nadawania analogowego radia FM. Z dokumentu wynika, że mogłoby do tego dojść między 2026 a 2030 rokiem. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawiciele Grupy RMF i Agory nie kryją sceptycyzmu wobec tej inicjatywy.
Miejska aplikacja przypomni o terminie wywozu śmieci
Nowa funkcja w miejskiej aplikacji Warszawa 19115 powiadomi mieszkańców o terminie wywozu odpadów. Użytkownicy mogą teraz już nie tylko sprawdzić terminy odbioru śmieci pod wybranym adresem, ale także ustawić przypomnienia o tych terminach.
Większe płatności tylko bezgotówkowo. Pierwszy raz w historii będzie limit dla klientów
Od początku 2023 roku w polskim prawie pojawi się maksymalny pułap transakcji gotówkowych przy płatnościach dokonywanych w relacjach konsument - przedsiębiorca. Taki limit dotyczy już teraz biznesmenów, ale jeśli chodzi o zwykłych konsumentów, to będzie to nowość. Transakcje powyżej 20 tys. zł będziemy musieli obowiązkowo opłacać bezgotówkowo. To zbyt daleko idąca ingerencja w preferencje obywateli - ocenia Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?
Komercyjne wdrożenie sieci 5G w Polsce miało miejsce nieco ponad dwa alta temu. Jak aktualnie wygląda stan infrastruktury sieci 5G w naszym kraju?
Sieć 5G to jedna z najważniejszych nowości na rynku telekomunikacyjnym. Zaprezentowana przed kilkoma laty oraz wdrożona po raz pierwszy w 2019 roku technologia bezprzewodowego przesyłu danych została zaprojektowana z myślą o rozwiązaniu problemów inteligentnych miast.
Duża fotowoltaika tylko za zgodą gminy. Koszmar inwestora czy spokój mieszkańca?
Nowelizacja ustawy odległościowej, liberalizującej zasady budowy farm wiatrowych na lądzie, to nie jedyna wielka zmiana, którą szykuje rząd w sektorze OZE w najbliższym czasie. Równolegle trwają prace nad zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, co doprowadzi do tego, że każda farma słoneczna powyżej 1 MW będzie musiała być ujęta w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Samorząd nie może zataić informacji o swoim profilu na Facebooku
Wszelkie dane dotyczące profilu samorządu na Facebooku, np. o jego zablokowanych użytkownikach, są informacją publiczną i można o nie pytać w trybie ustawy o dostępie do takiej informacji - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Poznaniu. Napisał o tym serwis Związku Powiatów Polskich - wartowiedziec.pl.
Używanie internetu ze Starlinków na telefonie nie było wygodne. Elon Musk to zmieni
Starlink w smartfonach jest już bliżej niż dalej. SpaceX chce dostarczać internet do urządzeń mobilnych z użyciem sieci 2 GHz. Najpierw jednak Elon Musk będzie musiał trochę przerobić swoje satelity.
Internet mobilny na wakacje. Nie tylko roaming, są tańsze opcje
Wyjeżdżasz na wakacje i nie chcesz zostać bez dostępu do internetu? Na terenie Unii Europejskiej możesz cieszyć się z paczki transferu dzięki przepisom roam like at home, ale poza granicami UE sprawa wygląda nie co gorzej. Na szczęście kosztowny roaming to nie jedyna opcja na transfer danych w komórce podczas urlopu. Internet mobilny na wakacje? Są na to aplikacje!
Tauron z nowym magazynem energii w Ochotnicy Dolnej
W Ochotnicy Dolnej powstał przemysłowy magazyn energii przyłączony do sieci niskiego napięcia - poinformowała spółka Tauron w poniedziałek. Instalacja ma zapobiegać awariom spowodowanym dużą ilością paneli fotowoltaicznych w tej gminie.
Nowe fundusze na cyfryzację samorządowych domów kultury. Ruszył nabór
Fundusze na zakup sprzętu komputerowego, sprzętu do przeprowadzania transmisji on-line, realizacji TV i innych działań multimedialnych, studiów nagrań, zakup oprogramowania i licencji mogą pozyskać samorządowe instytucje kultury w konkursie grantowym Narodowego Centrum Kultury.
PZU będzie badać opinie i satysfakcje swoich klientów wyłącznie przy wykorzystaniu voicebotów. Voice Contact Center, należąca do grupy OEX spółka, stworzyła dla ubezpieczyciela dedykowane rozwiązanie. Klienci po kontakcie z infolinią firmy ubezpieczeniowej mogą spodziewać się telefonu od Primebota – wirtualnego ankietera.
Wzrosła częstość zakupów internetowych i wartość e-koszyków
W sieci zakupów dokonuje 87 proc. internautów. Wzrosła zarówno częstość zakupów internetowych, jak i wartość e-koszyków zakupowych. 2 do 5 razy w miesiącu kupuje już 61 proc. e-klientów, a ponad 5 razy w miesiącu - 16 proc. To o +6p.p. więcej regularnie kupujących w e-commerce.
Farmy wiatrowe. Plany w gminach są gotowe, czekają tylko na nowelizacje ustawy
Jeśli nowelizacja ustawy odległościowej zostanie przyjęta przez parlament jesienią, to już w przyszłym roku powinien zacząć się wysyp inwestycji w elektrownie wiatrowe. Wiele samorządów czeka na to z niecierpliwością.
Eksperymentalnie pracowali w metaverse. Część nie wytrzymała kilku godzin...
Chociaż koncerny technologiczne próbują nas przekonywać, że metaverse to przyszłość zatrudnienia, na którą jesteśmy już gotowi, to naukowcy zdają się mieć inne zdanie w tej sprawie - wystarczy spojrzeć na wyniki ostatniego eksperymentu z udziałem ochotników.
Masz słaby zasięg? To nie wina operatora, a złodziei
Biżuteria ze złota i diamentów to już przeżytek. Renesans przeżywają kradzieże... miedzi z infrastruktury telekomunikacyjnej. Zysk jednych to strata drugich - Orange otwarcie przyznaje, że kradzieże i uszkodzenia kluczowych elementów infrastruktury przekładają się na problemy z łącznością i milionowe straty finansowe.
Coraz mniej czasu na złożenie deklaracji w CEEB. Setki tysięcy Polaków zapłaci kary?
W Siennicy Różanej, Zawidowie i Szczuczynie – zarejestrowano już w w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ponad 90 proc. budynków. Problem w tym że to gminy wyjątki. Ponad połowa budynków i lokali w kraju wciąż nie jest zarejestrowana. Choć grożą za to kary finansowe.
Sztuczna inteligencja zyskała świadomość? Pracownik Google, który tak uważał, miał zostać zawieszony
Google miało zawiesić swojego inżyniera, po tym jak ten oświadczył w internecie, że stworzony w firmie systemem LaMDA ma świadomość. Pracownik miał zapytać chatbota o jego uczucia, a ten oświadczył, że czasem bywa smutny lub szczęśliwy.
Złamany opór Apple. Od jesieni 2024 r. jedna ładowarka dla telefonów
Zgodnie z podpisanym dzisiaj porozumieniem w Europarlamencie wszystkie smartfony sprzedawane w UE – w tym iPhone'y Apple – do jesieni 2024 r. będą musiały być wyposażone w taki sam port do ładowania.
Cyfrowa Polska nie wygląda źle. Jesteśmy na dobrym poziomie
- Niektóre kraje europejskie są bardziej konserwatywne niż Polska pod względem cyfryzacji. Polska administracja jest w części scyfryzowana: e-dowód, e-obywatel i inne aplikacje pokazują, że jesteśmy na dobrym poziomie technologicznym - mówi WNP.PL Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska.
Praca zdalna w Polsce to "rozwiązanie przejściowe"
Wyniki badania EY "Jak w czasie pandemii pracowały firmy w Polsce" wskazuje, że zdalny model funkcjonowania był w najlepszym przypadku zjawiskiem przejściowym. W aż 49 proc. firm pracownicy biurowi nieustannie działali w trybie stacjonarnym, a jedynie w 11 proc. organizacji wykonywali swoje obowiązki na odległość.
Platforma ePUAP ma być prostsza i bezpieczniejsza. Będą zmiany
W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Mówiąc krótko - chodzi o ułatwienia w korzystaniu z platformy ePUAP.
Technologia to obecnie najszybciej rozwijające się medium na całym świecie. W ciągu ostatnich 50 lat zaawansowana technologia rozwijała się w ogromnym tempie. Biorąc pod uwagę naszą ciągłą potrzebę rozwoju i postępu, stało się całkiem naturalne, że kolejnym krokiem w rozwoju technologii było projektowanie robotów.
Poznaliśmy najbardziej innowacyjne samorządy 2022 roku
Gminy Czerwonak i Szprotawa, Zduńska Wola, Katowice, powiat tarnowski i województwo kujawsko-pomorskie to zwycięzcy konkursu Innowacyjny Samorząd 2022 zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. W sumie, podczas czwartkowej gali, nagrodzono 18 projektów i przyznano 49 wyróżnień.
Po pięć milionów dla gmin w pilotażowym programie Funduszu Szerokopasmowego
Od 27 maja rusza nabór w pilotażowym programie, który wesprze gminy w budowie sieci szerokopasmowej. Samorządy mogą otrzymać do pięciu milionów zł w ramach dofinansowania z Funduszu Szerokopasmowego.
Połowa Polaków wie, co zrobić w przypadku wyłudzenia danych osobowych
Niewiele ponad połowa Polaków wie, co należy zrobić w przypadku wyłudzenia danych osobowych, a 90 proc. wie, jak dbać o ich bezpieczeństwo - wynika z badania dla serwisu ChronPESEL.pl i KRD. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest publikacja w sieci zdjęcia swoich dokumentów.
Yanu to estoński wynalazek, który jest rozwijany od czterech lat. Poznaj robota-barmana zaprojektowanego w Estonii. Yanu potafi nalać nawet 1000 drinków, nie wymaga w tym czasie żadnej obsługi, potrafi wykonać pracę 4-5 barmanów, obsługuje płatności, a nawet żartuje z klientami. Swoją pracę rozpoczął podczas Dubai EXPO (pawilon estoński) jesienią 2021 roku.
Roboty humanoidalne wspierające populację osób starszych i słabych
W dzisiejszych czasach wiele różnych typów robotów znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku chorób, powodujących wysoki stopnień niepełnosprawności, ale także do przeprowadzania rehabilitacji w innowacyjny, zabawny i przyjazny sposób.
Wykluczenie cyfrowe jest zjawiskiem, które przejawia się w ograniczonym dostępie do najnowszych technologii – może być spowodowane zarówno ograniczonym dostępem do sprzętu, jak i brakiem umiejętności korzystania z osiągnięć technologicznych. Na tę formę wykluczenia szczególnie narażone są osoby starsze.
Sprawdzam TV sprawdzi zgodność telewizora z DVB-T2
Użytkownicy naziemnej telewizji cyfrowej właśnie zyskali nowy kanał. Jest dość nudny – wyświetla jedną planszę, a lektor w kółko powtarza to samo. Sprawdzam TV od TVP to sposób na sprawdzenie zgodności telewizora i dekodera z nowym standardem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2
Unilever maszyna do napełniania butelek Smart Fill jak działa
Koncern Unilever udostępnił w jednym ze sklepów w Bombaju maszynę, dzięki której można napełniać butelki detergentami. Firma prowadzi pilotaż tego projektu.
Czy gadżety są absolutnie koniecznie, by zrzucić zbędne kilogramy? Jakie urządzenia okazują się w tym zakresie szczególnie pomocne? Zaczyna się rozpogadzać, czas się tym zająć!
Witryna prosi o zgodę na wykorzystanie Twoich danych
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne
identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez dostawców spełniających wymogi TFC oraz
partnerów reklamowych lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę lub aplikację.
Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie
zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający zarządzanie zgodą lub jej wycofanie w ramach ustawień
dotyczących prywatności i plików cookie znajdziesz u dołu tej strony.