Polski rynek telekomunikacyjny w 2023 roku wzrósł o blisko 7 procent (wobec 5 procentowego wzrostu w 2022 roku) i dalej się rozwija – tak wynika z raportu spółki PMR.
Grupa Cyfrowy Polsat (Polkomtel - Plus), Grupa P4 (Play), Orange Polska i T-Mobile Polska poinformowały w podsumowaniu I kwartału 2024, że stale i systematycznie poprawiają zasięg częstotliwości 5G i aktualnie docierają z nim do około 60 proc. użytkowników.
T. Mobile Polska i Orange Polska, które współdzielą infrastrukturę w ostatnim kwartale uruchomiły 38 nowych stacji bazowych, z czego 21 to infrastruktura z dostępem 5G w technologii DSS. Łączna liczba wszystkich stacji dostępnych dla tych operatorów wynosi 12 367. Pół tysiąca mniej stacji posiada Play (11 757), z czego blisko 140 stacji - różnych częstotliwości - uruchomiono w pierwszym kwartale tego roku. Polkomtel, operator sieci Plus informuje z kolei, że zwiększył zasięg Internetu 5G do 23 mln osób.
Dzięki uruchomieniu nowego 5G w paśmie 3,6 GH znacznie zwiększyła się także prędkość Internetu w miastach. „Najszybszym” miastem jest Kraków. W ciągu ostatniego kwartału prędkość Internetu 5G wzrosła tam z 77 do 289 Mb/s. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Katowice oraz Poznań. Najszybsze miasta pod względem Internetu mobilnego to, z kolei, Katowice, Olsztyn i Warszawa informuje portal speedtest.pl.
Operatorzy zapowiadają dalsze inwestycje w rozbudowę sieci 5G i podkreślają, że konieczne są zmiany prawne, by mogło nastąpić znaczne przyspieszenie w tej kwestii.
Źródło: bankier.pl, biznes.interia.pl, spidersweb.pl, telepolis.pl, parkiet.pl, speedtest.pl