Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Po co nam to 5G?

28 października 2023
Po co nam to 5G?

Łatwiej uznać, że szkodzi, niż zrozumieć jak działa. To jedna z przyczyn, dla których co i rusz w różnych punktach Polski pojawiają się protesty przeciwko rozbudowie sieci telekomunikacyjnych. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat 5G przy użyciu mediów społecznościowych jest nie tylko łatwe, ale okazuje się bardzo skuteczne, o czym może świadczyć mnogość i ton komentarzy pod postami o takiej tematyce. Wpływ fal elektromagnetycznych na nasze zdrowie jest tematem jednego z webcastów, opracowanych we współpracy Stowarzyszenia Miasta w Internecie oraz Samorządowego Serwisu PAP, w ramach projektu „Gmina w Zasięgu”. Audycję można obejrzeć TUTAJ – zachęcamy do zapoznania się z zawartymi w tym materiale rzeczowymi odpowiedziami na kluczowe pytania.

Omawiając temat rozbudowy sieci telekomunikacyjnych i rozwój technologii 5G, nie sposób pominąć szeregu korzyści, których wszyscy będziemy doświadczać. I nie chodzi tu jedynie o lepszą jakość połączeń telefonicznych, szybsze przesyłanie zdjęć, ładowanie stron internetowych czy bezproblemowe odtwarzanie filmów. Bo zadania, jakie będzie można realizować skutecznie dzięki technologii 5G, wykraczają daleko poza sferę czystej rozrywki.

„Nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne zaoferują współczesnym gospodarkom bezprecedensowy poziom łączności, modernizując sieci za pomocą pięciu kluczowych czynników funkcjonalnych: superszybkich łączy szerokopasmowych, ultraniezawodnej komunikacji o niskich opóźnieniach, masowej komunikacji typu maszynowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności oraz efektywnego wykorzystania energii. Oznacza to, że sieci 5G daleko wykroczą poza dominujące dotąd funkcje komunikacyjne, otwierając się na nowe zastosowania. (…) Infrastruktura nowej generacji przekształci produkcję, transport, rolnictwo, edukację, ochronę zdrowia czy usługi publiczne. Nowe środowisko sieciowe stymulować będzie także rozwój lokalny w obszarach niekojarzonych dotąd blisko z komunikacją elektroniczną. Technologia 5G ma bowiem ogromny potencjał, aby zmienić sposób, w jaki władze centralne, ale przede wszystkim samorządowe, wypełniają swoje liczne zadania publiczne. Będzie tym samym podstawą rozwoju i upowszechnienia rozwiązań smart cities”.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat zamieściliśmy w opracowanej przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie publikacji zatytułowanej „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej – poradnik dla liderów i pracowników samorządowych”. Jego pełna treść dostępna jest TUTAJ – zapraszamy do lektury.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.