Szybki i niezawodny Internet o dużej przepustowości. To niewątpliwa korzyść, jaką oferuje technologia 5G. Stabilność połączeń docenimy zarówno oglądając filmy, czy grając w gry on-line, ale również pracując zdalnie. Zalety nowoczesnych sieci to także możliwość skuteczniejszego monitorowania i zarządzania, między innymi jakością powietrza, parkingami, wywozem śmieci czy ruchem ulicznym.
O społecznym i gospodarczym znaczeniu inwestycji sieci mobilnych traktuje jeden z rozdziałów przygotowanej przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie publikacji, pod tytułem „Rozwój Infrastruktury Telekomunikacyjnej – Poradnik dla Liderów i Pracowników Samorządowych”:
„Korzystanie z nowego standardu sieci nie tylko zapobiegnie kryzysowi w komunikacji telefonicznej, z jakim mielibyśmy do czynienia w wyniku wyczerpania się pojemności sieci 3G i 4G – co już obserwujemy wedle licznych oficjalnych statystyk UKE, Instytutu Łączności czy Polskiego Instytut Ekonomicznego – ale będzie też oznaczać cywilizacyjny, jakościowy skok w zakresie upowszechniania rozwiązań smart city, smart village czy smart home, zarówno w miastach, jak i wsiach. Pełne włączenie mieszkańców polskiej wsi w obieg cyfrowej gospodarki, zapewnienie im wysokiej jakości dostępu do zasobów sieci – usług i danych oraz cyfrowych usług publicznych na analogicznym poziomie jak w miastach – będą czynnikami fundamentalnej zmiany
cywilizacyjnej polskiej wsi. Dzięki nowoczesnym sieciom zarówno w miastach, jak i obszarach wiejskich możliwy będzie rozwój Przemysłu 4.0 – automatyzacji i robotyzacji całych łańcuchów wartości (w tym produkcji), jak i realizacji skutecznych form przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – czytamy w Poradniku.
Cała treść publikacji „Rozwój Infrastruktury Telekomunikacyjnej – Poradnik dla Liderów i Pracowników Samorządowych” dostępna jest TUTAJ – zapraszamy do lektury.
Polecamy również cykl audycji poświęconych sieciom mobilnym nowej generacji w zakładce WEBCASTY