Obawy wynikające z niedostatecznej wiedzy na temat bezpieczeństwa technologii telekomunikacyjnych to największa przeszkoda w zwiększaniu zasięgu szybkiego, mobilnego internetu w Polsce – wykazało badanie „Cyfrowy rozwój regionów. Inwestycje telekomunikacyjne w jednostkach samorządu terytorialnego”, przeprowadzone przez Serwis Samorządowy PAP.
Wprawdzie na mapie Polski coraz mniej jest obszarów pozbawionych dostępu do szerokopasmowego internetu, to w zgodnej opinii ekspertów i samorządowców obecna infrastruktura wobec rosnących potrzeb staje się niewystarczająca. Cytując prezesa Stowarzyszenia Miasta w Internecie Krzysztofa Głomba - "Dotychczasowa infrastuktura powoli nam się nasyca. Szczególnie na terenech wiejskich wkrótce będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której istniejące sieci nie będa wystarczały do komunikowania się, docierania do zasobów internetu czy usług publicznych."
Ankietowani samorządowcy niemal jednogłośnie deklarują zrozumienie dla kluczowej roli dostępu do szybkiego internetu. Jednocześnie duża część z nich spotkała się protestami mieszkańców wyrażających sprzeciw budowie elementów infrastruktury telekomunikacyjnej. Zjawisko to wydaje się być największym zagrożeniem dla rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Problematyka ta zdominowała dyskusję w trakcie debaty onawiającej wspomnniane badanie zorganizowanej przez PAP w ramach LocalTrends w Poznaniu.
Dowiedz się więcej na temat sieci i infrastruktury z Naszych artykułów: Słaby zasięg internetu na wsi, Jak poprawić sygnał GSM w domu?, Maszty telefonii komórkowej, Jak przyspieszyć internet w mieście?