Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Jak poprawić sygnał GSM w domu? Gdzie zgłosić problem?

2 lutego 2023
Jak poprawić sygnał GSM w domu? Gdzie zgłosić problem?

Brak sygnału GSM może być frustrujący – szczególnie gdy problemy z zasięgiem pojawiają się w domu i znikają po wyjściu na zewnątrz. Niestety nie zawsze da się coś z tym zrobić, choć istnieją skuteczne sposoby na poprawienie sygnału GSM w domu lub mieszkaniu. Jak rozwiązać kwestię słabego zasięgu? Gdzie zgłosić ten problem?

 

Słaby sygnał GSM w domu – przyczyny

Zanim przyjrzymy się skutecznym rozwiązaniom problemów ze słabym zasięgiem w domu, zastanówmy się, co może je wywoływać. Zidentyfikowanie konkretnego powodu może być trudne, bo winowajców może być wielu. Najczęstsze przyczyny słabego sygnału GSM w domu to:

  • duża odległość od najbliższego masztu telefonii komórkowej,
  • przeszkody terenowe blokujące sygnał,
  • niekorzystna pogoda,
  • obciążenie sieci,
  • konstrukcja budynku (metal w ścianach),
  • awaria telefonu lub karty SIM,
  • przestarzałe oprogramowanie w smartfonie,
  • nieautoryzowany wzmacniacz sygnału w okolicy.

Choć każdy z powyższych czynników może mieć negatywny wpływ na działanie sieci GSM w domu, to niektóre z nich są znacznie ważniejsze od innych. Na co należy zwrócić uwagę?

 

Konstrukcja budynku

Przestarzała konstrukcja budynku to najczęstsza przyczyna występowania problemów z zasięgiem w domu lub mieszkaniu. Ściany wielu polskich budynków (szczególnie tych wybudowanych przed II wojną światową) zawierają duże ilości różnych metali, które blokują część fal elektromagnetycznych. Najgorszy efekt ma ołów i chrom – ten ostatni jest wykorzystywany do produkcji okien w wieżowcach oraz apartamentowcach, przez co problemy z sygnałem GSM mogą też występować w nowoczesnych budynkach.

 

Duża odległość od masztu telefonii komórkowej

Czasami słaby zasięg jest spowodowany przez zbyt dużą odległość od masztu telefonii komórkowej. Dotyczy to szczególnie domów, które znajdują się w okolicy przeszkód terenowych – gór, wzgórz, kotlin i dolin. Co więcej, jakość sygnału GSM może różnić się w zależności od wybranego operatora komórkowego. Dzieje się tak ze względu na różnice w infrastrukturze telekomunikacyjnej, a konkretniej przez różne położenie stacji bazowych.

 

Pogoda i awaria telefonu

Burze lub deszcz mają niekorzystny wpływ na sieć komórkową – im powietrze jest wilgotniejsze, tym sygnał może być słabszy. Czasami problem leży po stronie sprzętu. Możliwe, że telefon doznał awarii lub korzysta z przestarzałych sterowników sieciowych. Winowajcą może być też uszkodzona karta SIM.

 

Nieautoryzowany wzmacniacz sygnału

Choć wzmacniacze sygnału w teorii powinny rozwiązywać problemy z zasięgiem, to w praktyce mogą one je wręcz powodować. Pirackie repeatery zagłuszają niektóre częstotliwości, co znacząco pogarsza jakość sygnału GSM w okolicy. Korzystanie ze wzmacniacza sygnału bez odpowiedniej zgody jest nielegalne – można za to dostać wysoką grzywnę.

 

Słaby sygnał GSM w domu – skuteczne sposoby

Jak rozwiązać problem ze słabym sygnałem GSM w domu? Opisaliśmy trzy skuteczne sposoby na poprawienie zasięgu.

 

Zmiana operatora komórkowego

Rozwiązaniem problemu słabego sygnału GSM w domu może być zmiana operatora komórkowego. Najpierw jednak należy porównać ofertę wszystkich firm, sprawdzając mapy zasięgu Play, Plus, Orange oraz T-Mobile. Jeśli jakiś operator ma maszt telefonii komórkowej znacznie bliżej od konkurencji, to skorzystanie z jego usług powinno rozwiązać problem.

 

Przemieszczenie się w inne miejsce

Jeśli przyczyną słabego zasięgu jest konstrukcja budynku, to jedynym rozwiązaniem będzie przemieszczenie się w inne miejsce. Najlepiej wyjść na zewnątrz, ale jeśli jest to niemożliwe, to należy korzystać z internetu, znajdując się jak najbliżej okien lub drzwi.

 

Ręczny wybór standardu GSM

Tymczasowym rozwiązaniem problemu jest ręczne wybranie starszego standardu GSM. Czasami telefon automatycznie łączy się z nową siecią, nawet jeśli jej zasięg jest bardzo słaby. Jaki standard ustawić? 2G wystarczy do rozmów telefonicznych, ale do wygodnego korzystania z internetu mobilnego niezbędna jest sieć 3G.

Gdzie zgłosić problemy z zasięgiem?

Jeśli słaby zasięg to stały problem, to warto zgłosić ten problem do operatora komórkowego. Właściwą drogą jest reklamacja – należy w niej dokładnie opisać sytuację i zasugerować potencjalne rozwiązanie. Jeżeli problem z zasięgiem występuje w całej okolicy, to można też napisać petycję do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W sekcji FAQ wyjaśniliśmy, jak to zrobić.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.