Dynamiczny rozwój sieci 4G oraz 5G sprawił, że coraz większy obszar Polski ma dostęp do szybkiego i taniego internetu mobilnego. Nie wszystkie rejony kraju mają ten przywilej – w przypadku wielu wsi połączenie z siecią komórkową sprawia duże problemy. Jaka jest przyczyna słabego zasięgu internetu na wsi i jak można rozwiązać ten problem?
Co wpływa na zasięg sygnału telefonii komórkowej na wsi?
Zasięg sygnału telefonii komórkowej na wsi zależy od lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej, ukształtowania terenu, aktualnej pogody, obciążenia sieci oraz ewentualnych zakłóceń. To nie wszystko, bo problem z połączeniem może być spowodowany przez awarię sprzętu, uszkodzenie karty SIM lub przestarzałe oprogramowanie smartfona. Które z tych czynników mają największe znaczenie?
Maszty telefonii komórkowej na wsi
Nie wszystkie polskie wsie znajdują się w zasięgu masztów telefonii komórkowej obsługujących nowoczesne sieci 4G oraz 5G. Niestety w niektórych rejonach kraju wciąż trzeba korzystać ze starszych standardów, które oferują dużo wolniejsze połączenie z internetem.
Problemy z dostępnością występują też w przypadku innych rodzajów połączenia, włącznie z internetem szerokopasmowym. Obecnie polski rząd prowadzi prace nad SIDUSIS, czyli Systemem Informacyjnym o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. To ogromna baza danych – dzięki niej Polacy bezpłatnie sprawdzą, jak wygląda dostępność internetu szerokopasmowego w ich okolicy. SIDUSIS pełną funkcjonalność osiągnie w drugiej połowie 2023 r.
Ukształtowanie terenu
Częstym powodem braku zasięgu na wsi jest niekorzystne ukształtowanie terenu. Dotyczy to szczególnie miejscowości położonych w górach, kotlinach lub dolinach, a także nad dużymi ciekami wodnymi. Przeszkody terenowe rozpraszają fale elektromagnetyczne, co ogranicza nie tylko zasięg, ale też jakość sygnału. Jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest postawienie nowych masztów telefonii komórkowej w dużo bliższej odległości do wsi.
Pogoda i obciążenie sieci
Duża wilgotność powietrza może znacząco zmniejszyć zasięg internetu – to właśnie dlatego podczas burzy często występują problemy z zasięgiem. Obciążenie sieci przez dużą liczbę rozmówców też może mieć wpływ na jakość połączenia z internetem, ale raczej tylko w przypadku starych standardów 2G oraz 3G. Nowsze sieci 4G oraz 5G mają ogromną przepustowość.
Słaby zasięg na wsi – najskuteczniejsze sposoby
Co zrobić ze słabym zasięgiem na wsi? Jak przyspieszyć działanie internetu? Oto skuteczne sposoby na rozwiązanie tego problemu!
Wybór standardu połączenia z siecią
Jeśli wieś znajduje się na skraju zasięgu masztu 5G lub 4G, to warto przełączyć się na starszy standard połączenia z siecią. Oglądanie filmów na 3G może być wymagające, ale w przypadku pracy zdalnej czy przeglądania internetu powinno to wystarczyć.
Zmiana lokalizacji
Zmiana lokalizacji to najskuteczniejszy sposób na słaby zasięg na wsi, o ile przyczyną problemów są przeszkody terenowe. W takiej sytuacji wystarczy przemieścić się gdzieś wyżej lub wybrać miejsce położone w bliższej odległości do masztu telefonii komórkowej.
Wybór innego operatora komórkowego
Różnice między infrastrukturą telekomunikacyjną operatorów komórkowych często są ogromne. Być może najbliższa antena wybranego dostawcy jest daleko, a konkurencja ma w pobliżu nowoczesny maszt telefonii komórkowej? W takiej sytuacji wystarczy zmienić operatora, a zasięg na wsi znacząco się poprawi.
Zgłoszenie problemu i rozbudowa infrastruktury
Problemy z zasięgiem i szybkością internetu mobilnego można zgłosić do operatora w formie reklamacji. Interwencję w sprawie poprawy zasięgu na wsi można zgłosić również do lokalnych władz samorządowych, które zbierają takie informacje. Władze gminy mogą przesłać do UKE prośbę o zmianę parametrów nadajnika lub złożyć wniosek o rozbudowę sieci w danej miejscowości. Istnieje też możliwość złożenia petycji o poprawę zasięgu telefonii komórkowej bezpośrednio do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jeśli problem faktycznie jest dotkliwy do mieszkańców, to UKE dopilnuje rozbudowania lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej.
Jak zwiększyć zasięg w domu na wsi?
Ściany domu działają jak przeszkody terenowe, a efekt ten potęguje się, gdy jest w nich duża zawartość metali. Dlatego najlepszym sposobem na zwiększenie zasięgu w domu na wsi jest przemieszczenie się bliżej okien lub drzwi. Już nawet kilka kroków może zrobić ogromną różnicę. Nie należy natomiast instalować nieautoryzowanych wzmacniaczy sygnału – to nie tylko nieskuteczne, ale też nielegalne rozwiązanie, za które grozi bardzo wysoka grzywna.