Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Telekomunikacja - ważny czynnik rozwoju lokalnego

13 stycznia 2024
Telekomunikacja - ważny czynnik rozwoju lokalnego

Przed nami kolejne wybory samorządowe, które odbędą się w kwietniu 2024 roku. Aby wesprzeć startujących w nich kandydatów w zakresie wiedzy dotyczącej znaczenia rozwoju infrastruktury i usług cyfrowych, Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” opracowało dokument zatytułowany „Telekomunikacja jako ważny czynnik rozwoju lokalnego – pakiet argumentów dla kandydatów w wyborach samorządowych 2024 roku”. To zbiór informacji na temat wpływu inwestycji telekomunikacyjnych między innymi na podniesienie jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców czy też zahamowanie procesu wyludniania obszarów wiejskich.

- Uważamy, że w obecnych czasach dostęp do usług cyfrowych za pośrednictwem infrastruktury telekomunikacyjnej powinien znaleźć się w kręgu realnego zainteresowania samorządowców, których zadaniem jest realizowanie zbiorowych potrzeb lokalnych społeczności. W kontekście najbliższych wyborów samorządowych, warto zwrócić uwagę na kluczowe elementy, jakie powinni uwzględnić kandydaci na wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów, w swoich programach wyborczych, a przede wszystkim w praktyce działania. Dlatego powstał ten dokument – przekonuje Arkadiusz Złotnicki, wiceprezes SMWI, współautor dokumentu.

Autorzy publikacji zwracają uwagę na konieczność rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Jak przekonują, to nie tylko szansa podniesienia komfortu życia mieszkańców, ale również uzyskania dodatkowych dochodów do budżetów lokalnych z tytułu współpracy z Operatorami.

- Władze samorządowe mają dziś do wyboru de facto dwa podejścia. Mogą być proaktywne i przewidujące, starając się o inwestycje w sieci nowych generacji na swoim terenie, co przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców i zwiększenia atrakcyjności miasta lub gminy wiejskiej. Mogą także pozostać reaktywne i biernie czekać na zapotrzebowanie zgłaszane wprost przez mieszkańców. Wybór między tymi strategiami jest dla nas oczywisty i powinien znaleźć swój wyraz w programach kandydatów na liderów społeczności lokalnych i radnych – zwraca uwagę Krzysztof Głomb, prezes SMWI, współautor dokumentu.

Dokument „Telekomunikacja jako ważny czynnik rozwoju lokalnego – pakiet argumentów dla kandydatów w wyborach samorządowych 2024 roku”, został opracowany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” w ramach programu Gmina w Zasięgu. Jego pełna treść jest dostępna TUTAJ. Zachęcamy do lektury!

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.