Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Internet 5G bez … instalacji?

20 czerwca 2024
Internet 5G bez … instalacji?

Mniejsze anteny, kierunkowe działanie stacji, wreszcie Neutralny Host – to kierunek, w którym zmierza 5 G. Można przyspieszyć ten proces.

 

Dostęp do superszybkiego Internetu to coraz większy argument na rynku wynajmu, czy sprzedaży nieruchomości, szczególnie w sektorze komercyjnym, który wymaga płynnego działania skomplikowanych systemów bezpieczeństwa, zaawansowanych technologicznie aplikacji oraz systemów opartych na sztucznej inteligencji.

- Szybkość w dostępie do danych, ich przesyłania i odbierania w przypadku 5G jest imponująca i zauważają to właściciele nieruchomości, zarządcy oraz samorządy – mówi Arkadiusz Złotnicki, wiceprezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. – To po prostu inwestycja, podobnie, jak inne, które mają podnieść standard nieruchomości. Co ważne razem z tym, trendem wdrażane są rozwiązania, które sprawiają, że instalacje 5G są coraz bardziej przyjazne architektonicznie – istotne szczególnie w krajobrazie miasta - a nawet całkowicie niewidoczne, jak choćby Neutral Host in Building.

Neutralny host dla pokrycia wewnątrzbudynkowego (NHIB – Neutral Host in Building)

Powyższy model nie wymaga instalacji stacji bazowych operatorów GSM wewnątrz obiektów. Jego założeniem jest budowa BTS Hoteli centralizujących infrastrukturę wszystkich operatorów GSM. Pozwala to dostarczyć sygnał w bardzo krótkim czasie – nawet do 15 kilometrów od centralnego BTSu - i przenosi sygnał wszystkich operatorów jednocześnie, co znacznie obniża koszty takiej inwestycji.  

Pierwsze wdrożenie w Polsce tego systemu z powodzeniem przeprowadzono w jednej z  warszawskich restauracji. Wszystkie pomiary potwierdziły wysoką jakość sygnału i  stabilność połączenia. Jak twierdzi Przemysław Pawłowski, dyrektor zarządzający StarNet Telecom, wkrótce to rozwiązanie będzie stosowane powszechnie w biurowcach, budynkach związanych z przemysłem, na lotniskach, czy w galeriach handlowych. Podobnie jak mniejsze anteny oraz kierunkowe nadajniki.

Biznes rozumie, że nie stać go na kiepski Internet

- Budynki, są coraz bardziej energooszczędne, nie tylko nowe, ale również te po termomodernizacji. Internet dużych prędkości może pomóc w zarządzaniu energią, optymalizować zużycie, czy zarządzać systemami bezpieczeństwa, które są coraz bardziej zaawansowane i potrzebują bardzo dużej prędkości przesyłania i odbierania danych – dodaje Arkadiusz Złotnicki. – Podobnie jak w przypadku funkcjonowania samego przedsiębiorstwa. Firmy chętnie korzystają z urządzeń loT. Często jest ich bardzo wiele, co w przypadku małej prędkości Internetu powoduje przerwy w funkcjonowaniu i może zatrzymać ważne procesy. Biznes rozumie, że nie stać go na słabą jakość Internetu.

Specjaliści podkreślają zgodnie, że rozwój sieci 5G znacznie przyspieszy długo wyczekiwana zmiana prawa (PKE – prawo komunikacji elektronicznej).

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.