Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Cyfrowa szkoła – wykorzystanie 5G w edukacji

14 września 2023
Cyfrowa szkoła – wykorzystanie 5G w edukacji

Nie tylko wykłady i warsztaty w szkolnych klasach. W nowoczesnej szkole ogromną rolę pełni możliwość nauczania na odległość. Tę potrzebę oraz związane z nią korzyści, uświadomiła nam niedawna pandemia, podczas której e-lekcje stały się koniecznością. Doświadczenia te ujawniły również szereg słabości tego rozwiązania, jak na przykład problemy sprzętowe, słaba jakość połączeń, czy nieumiejętność korzystania z cyfrowych narzędzi. Zanikanie dźwięku i obrazu, czy zerwane połączenia skutecznie utrudniały prowadzenie zajęć, powodując frustrację zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą pomóc skutecznie rozwiązać te problemy w przyszłości. Sieć 5G, która zapewni stabilny i szybki Internet, zagwarantuje wysoką jakość zdalnego nauczania i pozwoli na rozwijanie nowoczesnych i poszukiwanych na rynku pracy kompetencji uczniów. Z rozwiązań nauki zdalnej z powodzeniem mogą korzystać nie tylko szkoły, ale również instruktorzy kursów zawodowych, prowadzonych na odległość. Między innymi o zaletach wykorzystania zdalnego nauczania, traktuje opracowana przez „Stowarzyszenie Miasta w Internecie” publikacja, zatytułowana „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”:

„Dostęp do Internetu w technologii 5G uczyni szkoły przestrzeniami prawdziwie nowoczesnej edukacji. Nauczyciele będą mogli kreować lekcje z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR), wykorzystywać międzyprzedmiotowe pracownie STEAM, programować roboty i pracować w środowisku drukarek 3D. Jakość 5G zdecydowanie ułatwi aktywizację uczniów w trakcie lekcji, interakcje między nimi a nauczycielami, ale także personalizację i odmiejscowienie nauczania, pozwalając na korzystanie z zasobów edukacyjnych online w dowolnym miejscu. Dla tego ostatniego kluczowe znaczenie odgrywać będzie powszechny i wysokoprzepływny dostęp do  Internetu, który w miastach i obszarach wiejskich zapewnić może właśnie technologia 5G. Inwestycja w nią powinna być traktowana przez władze samorządowe jako inwestycja w przyszłość lokalnej społeczności, która w dużej mierze zależeć będzie od poziomu i jakości wykształcenia mieszkańców”.

Całość publikacji jest dostępna TUTAJ.

Zachęcamy również do zapoznania się z cyklem webcastów, poświęconych nowoczesnej technologii 5G, które Stowarzyszenie Miasta w Internecie przygotowuje we współpracy z Serwisem Samorządowym Polskiej Agencji Prasowej, w ramach projektu „Gmina w Zasięgu”. Audycje dostępne są TUTAJ.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.