Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

28 lat badań - WHO sprawdziła, czy telefony komórkowe wpływają na rozwój nowotworów mózgu

5 września 2024
28 lat badań - WHO sprawdziła, czy telefony komórkowe wpływają na rozwój nowotworów mózgu

Badanie wykonane na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia obejmują okres od 1994 do 2022 roku. Przez ten czas naukowcy prześledzili 63 badania wykonane przez 11 naukowców w 10 krajach na świecie.

Zdaniem autorów badania wniosek jest jednoznaczny – nie ma związku między częstotliwościami radiowymi, stosowanymi w telefonach komórkowych, telewizorach, monitorach i radarach, a nowotworami mózgu. Badano - między innymi - osoby, które spędzały nawet kilka godzin dziennie na rozmowach telefonicznych oraz te, które korzystają z telefonu komórkowego dłużej niż 10 lat.

- Zwracam uwagę, że badania obejmują okres 28 lat – podkreśla Konrad Mleczko, specjalista ds. telekomunikacji w Stowarzyszeniu „Miasta w Internecie”. – Taka obserwacja pozwala obiektywne ocenić oddziaływanie fal komórkowych czy radiowych. To kolejne – w ostatnim czasie – wyniki badań, które rozprawiają się krążącymi, nieprawdziwymi informacjami na temat ich wpływu na nasze zdrowie. To bardzo istotne, aby ludzie mieli szeroki dostęp do wiedzy popartej naukowymi dowodami. Tak jak w tym wypadku.

W badaniu skupiono się na nowotworach mózgu, przysadki mózgowej, ślinianek czy białaczki. Wzięto pod uwagę także ryzyko związane z wykonywanym zawodem.