Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Wykluczenie telekomunikacyjne wsi – co nam dadzą inwestycje 5G?

31 lipca 2023
Wykluczenie telekomunikacyjne wsi – co nam dadzą inwestycje 5G?

Szybki rozwój technologiczny kojarzony jest najczęściej z aglomeracjami miejskimi. Dynamiczna budowa infrastruktury, dostępność stabilnego i szybkiego Internetu, to w powszechnym mniemaniu udogodnienia, których beneficjentami są w znacznej mierze użytkownicy w terenach zurbanizowanych. Tymczasem nowoczesne rozwiązania, systematycznie wdrażane na obszarach wiejskich, mogą skutecznie poprawić jakość życia i pracy mieszkańców terenów pozamiejskich. W jaki sposób?

Nowoczesne technologie szybkiej łączności bezprzewodowej sprawdzają się w codziennym korzystaniu z zasobów Internetu, ułatwiają kształcenie, rozwój osobistych zainteresowań i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, bez względu na miejsce zamieszkania, zawód czy wiek użytkownika. Pozwalają na łatwiejszy dostęp do usług publicznych, związanych między innymi z ochroną zdrowia czy bankowością. Początkowo wykluczenie cyfrowe obszarów wiejskich było spowodowane brakiem łączy, sprzętu, wystarczających pieniędzy na inwestycje oraz umiejętności obsługi urządzeń. Dziś eksperci częściej wskazują niskie poczucie potrzeby korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Tymczasem nowe technologie, takie jak 5G, to szansa na jakościowy przeskok polskiej wsi.

W skutecznym zarządzaniu pracami w gospodarstwie rolniczym kluczowe znaczenie ma pogoda. Ta bywa nieprzewidywalna, jednak bazujące na aktualnych danych systemy, pozwalają monitorować zmiany i wcześnie ostrzegać o ewentualnych zagrożeniach, co w konsekwencji daje możliwość lepszego planowania prac i ochrony zbiorów.

„Wraz z nadejściem technologii 5G i przyspieszeniem transformacji cyfrowej w całej gospodarce pojawiają się nowe możliwości systemów zarządzania gospodarstwami rolnymi, pozwalające działać z większą dokładnością i mniejszymi stratami zasobów oraz ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko. Wykorzystanie autonomicznych maszyn rolniczych, monitoring upraw w czasie rzeczywistym, sztuczna inteligencja analizująca efektywność oraz aplikacje wspomagające zarządzanie gospodarstwem – to tylko niektóre z możliwości. Innym obszarem zastosowań łączności 5G jest monitoring stanu upraw i parametrów ziemi uprawnej, który zapewni rolnikom wyższe zbiory przy jednoczesnej kontroli w czasie rzeczywistym zużycia energii i wody. Technologia 5G przyczyni się do rozwoju bardziej zrównoważonego rolnictwa oraz wzmocnienia integracji gospodarczej na obszarach wiejskich. Inteligentne rolnictwo i szerokopasmowe łącza mobilne na terenach wiejskich mogą przynieść samej tylko Polsce korzyści rzędu 5 mld euro.” – czytamy w opracowanym przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie poradniku pod nazwą „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej – Poradnik dla Liderów i Pracowników Samorządowych”.


Prognozy związane z rolnictwem przyszłości wydają się być wyjęte z filmu science fiction, jednak eksperci przekonują, że nowoczesne technologie już niebawem pozwolą na montowanie czujników monitorujących żywność. Przesyłane przez nie dane mogą na bieżąco informować między innymi o szkodliwych zanieczyszczeniach. Z kolei sztuczna inteligencja pomoże skutecznie zawiadywać łańcuchem dostaw tak, by ograniczyć do minimum straty produktów i marnowanie żywności. O tym wszystkim przeczytać można w naszym poradniku. Bezpłatna wersja elektroniczna tej publikacji jest dostępna TUTAJ. Zachęcamy do lektury!Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.