Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Zielona transformacja cyfrowa: klimat, energetyka, transport

25 listopada 2023
Zielona transformacja cyfrowa: klimat, energetyka, transport

Nisko emisyjny transport, nowoczesna gospodarka odpadami, odnawialne źródła energii – to zadania, które stoją przed polskimi samorządami w ramach tak zwanej „zielonej transformacji”. Tymczasem, jak wynika z badań, nasze gminy nie są w pełni przygotowane do wprowadzania takich rozwiązań. Brakuje specjalistów w tym zakresie, ale również kompleksowego planowania rozwiązań eko i smart.

- „Patrząc na kraje bardziej rozwinięte, które lepiej sobie radzą, tam w ramach urzędów pracują specjalne zespoły interdyscyplinarne, które łączą kompetencje. To 7, 8 a czasem nawet 30 osób, które nie pełnią funkcji urzędniczych, a mają styczność z programami rozwojowymi, mierzą je codziennie, decydują, które z nich powinny być rozwijane. Tego u nas brakuje” – przekonuje Piotr Olkiewicz – ekspert do spraw zrównoważonego rozwoju, w tematyce miast NetZero, smart city i zrównoważonego rozwoju.

Zdaniem naszego eksperta inwestycje w zielony transport, czy odnawialne źródła energii w polskich samorządach często są realizowane chaotycznie i zależą od możliwości pozyskania w danym momencie dofinansowania na dany cel, a nie wynikają z przemyślanego planu rozwojowego.

- „Urzędnicy często podejmują decyzje: „zróbmy więcej OZE, zróbmy projekt ścieżek rowerowych, zróbmy projekt zielonych łąk”. Ale nie mamy policzonych faktycznie wskaźników, które pokażą nam sensowność tej inwestycji, czy należy ją realizować, czy przebudować, zrealizować w inny sposób. Nie mają takiej wiedzy. Bycie smart polega na tym, że jednak zbieramy te dane, bo mając je i analizując, jesteśmy w stanie planować bardzo precyzyjnie, nawet na 10, czy 20 lat do przodu” – przekonuje Piotr Olkiewicz.

Zachęcamy do posłuchania całej rozmowy, przygotowanej we współpracy Stowarzyszenia Miasta w Internecie oraz Serwisu Samorządowego PAP, w ramach cyklu „Gmina w Zasięgu”. Audycja dostępna jest TUTAJ.

A wszystkie audycje, poświęcone między innymi finansowaniu inwestycji, prawnym aspektom budowy sieci telekomunikacyjnych, czy wpływowi fal elektromagnetycznych na zdrowie, znaleźć można w zakładce WEBCASTY – zachęcamy do posłuchania.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.