Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Senior w cyfrowym świecie

17 maja 2022

Smartfon – czy jest ci potrzebny?

Wykluczenie cyfrowe jest zjawiskiem, które przejawia się w ograniczonym dostępie do najnowszych technologii – może być spowodowane zarówno ograniczonym dostępem do sprzętu, jak i brakiem umiejętności korzystania z osiągnięć technologicznych. Na tę formę wykluczenia szczególnie narażone są osoby starsze, których aktywność zawodowa przypadła na czasy, gdy komputery i technologie nie były jeszcze tak powszechnym narzędziem w pracy oraz komunikacji.

Rozwój technologiczny spowodował przeniesienie wielu aspektów i form życia społecznego do przestrzeni cyfrowej. Z jednej strony najnowsze technologie umożliwiają utrzymywanie kontaktów pomiędzy bliskimi sobie osobami, a z drugiej potęgują cyfrową przepaść międzypokoleniową. Obecnie dostęp do Internetu jest nie tylko ułatwieniem, ale także warunkiem koniecznym do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturowym i zawodowym.

Zasadniczą kwestią w zakresie korzystania z najnowszych technologii w życiu codziennym, jest posiadanie odpowiedniego urządzenia ekranowego - dla zdecydowanej większości osób najlepiej dostępny jest smartfon. Dynamicznie rozwijające się nowoczesne technologie nie dają się ująć w sztywne ramy jakimi są różnego rodzaju poradniki czy kompendia – treści te szybko ulegają zmianom i dezaktualizują się w związku z licznymi zmianami oraz ulepszeniami wprowadzanymi niemalże codziennie. Sytuacja ta sprawia, że nie jest możliwe np. stworzenie podręcznika po przestudiowaniu, którego będziemy potrafili korzystać np. ze smartfona – jest natomiast kilka ogólnych zasad, których stosowanie ułatwi „okiełznanie” tego urządzenia, zwłaszcza początkującym internautom.

 

Smartfon – coś więcej niż telefon

Wiele starszych osób zapewne zastanawia się po co im „inteligentne telefony”, skoro posiadają odpowiedni aparat, z którego mogą wykonać wszelkie niezbędne połączenia, a nawet wysyłać wiadomości tekstowe. Skoro już przyzwyczaili się do poprawnie działających, przenośnych aparatów telefonicznych to po co je zmieniać?

Otóż smartfon jest czymś o wiele więcej niż telefonem komórkowym – jest to raczej mini komputer, który, oprócz oczywistych funkcji, w które wyposażone są zwyczajne telefony (połączenia, zdjęcia, smsy), oferuje o wiele więcej, zwłaszcza po podłączeniu do sieci. Tym sposobem za pomocą smartfona możemy m.in. czytać bieżące wiadomości, oglądać filmy, uczyć się języków a nawet zarezerwować termin wizyty u lekarza czy też dokonać płatności w sklepie. Dodatkowo jest to urządzenie przenośne, gdzie jedynym warunkiem korzystania z niego jest…naładowana bateria. Oczywiście w większości przypadków niezbędny będzie także dostęp do Internetu.

Obecnie na rynku dostępne są głównie dwa typy smartfonów – większość z nich działa na podstawie systemu operacyjnego Android firmy Google, mniejsza część z nich korzysta z oprogramowania IOS firmy Apple. Wszystkie smartfony posiadają duży, dotykowy wyświetlacz, zajmujący prawie całą powierzchnię urządzenia, a także przycisk włączenia i wyłączenia (w zależności od modelu – zazwyczaj znajduje się z boku urządzenia), a także przyciski służące do regulacji głośności.

Poniżej kilka przydatnych rad dla początkujących użytkowników smartfonów:

 • Jeżeli posiadasz smartfon to dobrym wyborem jest zakup folii ochronnej lub szkła hartowanego, które ochronią aparat przed zarysowaniami oraz zakup etui, które w razie upadku zapobiegnie rozbiciu urządzenia – naprawa tego typu uszkodzeń bywa kosztowna i niejednokrotnie stanowi nawet połowę wartości urządzenia, taki sam skutek może mieć zalanie. Przy zakupie smartfona często można dokupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokrywa uszkodzenie wyświetlacza, zalanie czy też kradzież.
 • Wiele osób starszych ma problem z obsługą smartfonu ze względu na małą, słabo widoczną czcionkę, jeżeli dotyczy to także Ciebie – wejdź w ustawiania urządzenia i zmień jej rozmiar. Widoczność czcionki zwiększy się także wtedy, gdy zwiększysz jasność wyświetlacza – uważaj gdyż wtedy także bateria szybciej się rozładuje. W ustawianiach możesz dostosować do swoich potrzeb także inne parametry urządzenia takie jak: dźwięki, tło ekranu itp.
 • Smartfon uzyska dostęp do sieci komórkowej kiedy podłączymy do niego kartę SIM. Taką kartę dostaniesz u operatora po zawarciu z nim umowy abonamentowej, możesz też kupić kartę przedpłaconą np. w kiosku, w takiej sytuacji nie zapomnij jej zarejestrować (najlepiej zrobić to u sprzedawcy od razu po zakupie). Zwróć uwagę na to, że występuje kilka wielkości kart SIM, jeżeli Twoje urządzenie obsługuje niestandardowy rozmiar karty konieczne może być użycie adaptera lub wyłamanie karty, tak aby miała odpowiednią wielkość.
 • Każdy smartfon jest wyposażony w baterię, która znajduje się z tył urządzenia – w starszych modelach możliwe było wyjęcie samodzielnie baterii, natomiast w nowych modelach zdemontować baterię można jedynie w specjalnych punktach.

 

Nie daj się nabrać – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o niebezpieczeństwach, które czyhają w Internecie – o przestępstwach wirtualnych, hakerach, wirusach, kradzieży tożsamości. Te mrożące krew w żyłach historie są prawdziwe i mogą niejednego skutecznie zniechęcić do korzystania z Internetu. W sieci nie jesteś zupełnie bezpieczny, podobnie jak na ulicy – a przecież nie wychodzisz z domu. Wystarczy odrobina wiedzy o zagrożeniach i przestrzeganie kilku zasad bezpieczeństwa, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

 • Podstawą ochrony zarówno na smartfonach jak i innych urządzeniach jest odpowiedni program antywirusowy oraz regularne aktualizacje systemu – nigdy nie ignoruj ostrzeżeń programu antywirusowego lub powiadomień o aktualizacjach systemu.
 • Stwórz bezpieczne hasło – takie hasło ma co najmniej 8 znaków, w tym cyfry oraz wielkie i małe litery. Nie używaj w haśle imion swojej rodziny, zwierząt ani adresów. Nie podawaj nikomu swojego hasła ani nie wysyłaj go e-mailem, używaj różnych haseł do różnych stron.
 • Nie otwieraj załączników i linków z wiadomości e-mail z nieznanych adresów, zwłaszcza jeżeli zawierają ponaglenie do działania, nieoczekiwane promocje czy też wyjątkowo atrakcyjne okazje (np. darmowe bilety do kina).
 • Nie podawaj swoich danych w sieci – zwłaszcza danych osobowych, haseł, adresów i numerów kont.
 • Unikaj łączenia się w Wi-Fi poza domem, w miejscach publicznych – sieci takie mogą nie być odpowiednio zabezpieczone przed atakami hakerskimi, jeżeli już połączyłeś się z taką siecią nie wchodź na newralgiczne strony np. stronę banku.
 • Chroń swoją prywatność – zwróć uwagę na to co publikujesz w sieci, zmień ustawienia profilu tak, aby osoby spoza grona znajomych nie mogły zobaczyć Twoich postów.
 • Chroń swoje urządzenie – ustaw kod PIN, hasło lub wzór do odblokowania. Nie instaluj źle ocenianych aplikacji, jeżeli którejś już nie używasz – usuń ją niezwłocznie.

 

Sprawdź Nasze artykuły:

 

 Autorzy:

Katarzyna Kajmowicz, Marcin Mechla

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.