Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Jak poprawić zasięg w telefonie? Najskuteczniejsze sposoby

18 stycznia 2023
Jak poprawić zasięg w telefonie? Najskuteczniejsze sposoby

Problemy z zasięgiem podczas rozmowy lub korzystania z internetu są frustrujące. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą pozwolić się ich pozbyć. Od czego zależy jakość połączenia z siecią komórkową? Jak poprawić zasięg w telefonie komórkowym?

 

Co wpływa na zasięg sygnału telefonii komórkowej?


Zasięg sieci komórkowej zależy przede wszystkim od od infrastruktury telekomunikacyjnej, warunków środowiskowych oraz od podzespołów w urządzeniu, z którego próbujemy połączyć się z siecią. Każdy z tych czynników może powodować słaby zasięg w telefonie. Warto je znać, by móc skutecznie zdiagnozować przyczynę problemu.

Infrastruktura telekomunikacyjna i odległość od masztów telefonii komórkowej


Największy wpływ na zasięg sygnału ma odległość od masztu telefonii komórkowej. Choć sieć obejmuje zdecydowaną większość obszaru kraju, to wciąż są miejsca, do których sygnał po prostu nie dociera. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma ukształtowanie terenu. Wysokie góry lub kotliny tłumią i rozpraszają fale elektromagnetyczne wykorzystywane do komunikacji z telefonem, co znacząco zmniejsza zasięg sieci. Problemy z zasięgiem możemy próbować zgłosić do operatora, a jeśli interwencja nie przyniesie skutku, to do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Procedurę takiego zgłoszenia opisaliśmy na stronie FAQ: https://gminawzasiegu.mwi.pl/faq. 

Podobne zjawisko występuje w dużych miastach, gdzie znajdują się wysokie budynki z chromowanego szkła. W tym wypadku problem pogłębia bardzo duża liczba użytkowników. Nadmierne obciążenie infrastruktury prowadzi do jej przeciążenia i osłabienia zasięgu. Na szczęście nowoczesne sieci 4G oraz 5G mają bardzo dużą przepustowość i są częściowo odporne na to zjawisko.

Pogoda a zasięg


Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, pogoda ma ogromny wpływ na działanie sieci komórkowej. Szczególnie duża wilgotność powietrza zmniejsza energię fal elektromagnetycznych, przez co w trakcie deszczu lub mgły zasięg jest dużo mniejszy. To naturalne zjawisko, z którym nie da się nic zrobić – wzmocnienie zasięgu w telefonie nastąpi dopiero po spadku wilgotności powietrza, a więc dopiero jakiś czas po zakończeniu opadów.

Czy model telefonu wpływa na zasięg?


Nie wszystkie smartfony są wyposażone w nowoczesne podzespoły umożliwiające połączenie z siecią 4G oraz 5G. Dotyczy to szczególnie bardzo starych modeli telefonów, które po prostu nie obsługują najnowszych standardów sieci komórkowej. Przestarzałe urządzenia korzystają z przestarzałej technologii 2G lub 3G. Obie sieci jeszcze działają, ale operatorzy powoli przymierzają się do ich wyłączenia.

Czemu mam słaby zasięg w telefonie i co mogę z tym zrobić?


Wiemy już, co wpływa na połączenie z siecią komórkową – ale jak polepszyć zasięg w telefonie? Najpierw należy zidentyfikować czynnik, który wywołuje słaby sygnał – a te mogą być różne. Jak wzmocnić zasięg w telefonie?

Zmiana lokalizacji


Najprostszym sposobem na wzmocnienie zasięgu jest zmiana lokalizacji. Jeśli przebywamy w budynku, należy korzystać z telefonu, będąc jak najbliżej drzwi lub okien. Wyjście na wyższe piętro też może pomóc – najważniejsze jest zniwelowanie zakłóceń sygnału powodowanych przez metal oraz chromowane szkło. Natomiast jeśli jesteśmy na zewnątrz, należy wyjść na pobliskie wzniesienie lub przemieścić się w miejsce znajdujące się dużo bliżej masztu telefonii komórkowej.

Ręczny wybór sieci


Skutecznym rozwiązaniem może też okazać się ręczny wybór sieci. Ta opcja przydaje się jedynie w niektórych sytuacjach. W teorii smartfon automatycznie wybiera najlepszy możliwy sygnał (o ile nie zmieniono ustawień), ale czasami oprogramowanie się myli. Warto poeksperymentować z ręcznym wyborem sieci – może się okazać, że to najlepszy sposób na to, jak poprawić zasięg.

Wymiana karty SIM


Czasami problem z zasięgiem jest spowodowany przez uszkodzoną lub źle zamontowaną kartę SIM. Zdarza się to raczej rzadko (zazwyczaj w razie awarii telefon po prostu nie łączy się z siecią), ale taka sytuacja wciąż może mieć miejsce. Należy wówczas po prostu wymienić kartę SIM na nową. Warto robić to raz na kilka lat, by upewnić się, że uszkodzenie nie wpłynie na jakość połączenia z siecią komórkową.

 

Wzmacniacze sygnału (repeatery) to złe rozwiązanie!


W sprzedaży wciąż można znaleźć wzmacniacze sygnału GSM, nazywane też repeaterami. Teoretycznie ich zadaniem jest poprawa jakości połączenia z siecią komórkową, ale w praktyce to bardzo złe rozwiązanie. Nie dość, że wzmacniacze sygnału są zazwyczaj nieskuteczne, to na dodatek korzystanie z nich bez odpowiedniego zezwolenia jest po prostu nielegalne. Dlaczego?

To prawda, że repeater wybiórczo wzmacnia wybrane pasmo sieci – ale w zamian urządzenie zakłóca pozostałe pasma, co negatywnie wpływa na jakość połączenia. Może to nawet doprowadzić do całkowitego braku zasięgu na obszarze działania wzmacniacza sieci.

Za korzystanie z nielegalnego repeatera grozi kara grzywny w wysokości do 1000 zł lub nawet dwuletnie pozbawienie wolności. Operatorzy komórkowi aktywnie zwalczają nieautoryzowane wzmacniacze sygnału, zgłaszając je na policję lub do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Sposoby na poprawę zasięgu w telefonie – podsumowanie


Choć istnieje kilka sposobów na poprawę zasięgu w telefonie, to w przypadku niektórych problemów z sygnałem nie da się nic zrobić. Najskuteczniejszym rozwiązaniem pozostaje wyjście na zewnątrz lub przemieszczenie się w pobliże masztu telefonii komórkowej – do miejsca, w którym zakłócenia spowodowane ukształtowaniem terenu lub wysokimi budynkami nie będą występować. Warto też upewnić się, że karta SIM nie jest uszkodzona, a także skorzystać z ręcznego wyboru sieci i sprawdzić, która z nich ma najlepszy zasięg. Nie wolno natomiast instalować wzmacniaczy sygnału – korzystanie z amatorskich repeaterów jest nielegalne i w większości przypadków zrobi więcej szkody niż pożytku.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.