Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Inteligentne Sieci Energetyczne oparte na 5G nie będą marnować energii

29 maja 2024
Inteligentne Sieci Energetyczne oparte na 5G nie będą marnować energii

Inteligentne sieci energetyczne, czyli Smart Grid to zaawansowany system, który wykorzystuje nowoczesne technologie do optymalizacji produkcji, przesyłu i konsumpcji energii elektrycznej. Ułatwia sterowanie pracą sieci elektroenergetycznej, skraca czas awarii, automatyzuje procesy, a przede wszystkim dba o to, by energia nie była marnowana.

Internet dużych prędkości kluczowy w Smart Grid

Smart Grid opiera się na kilku elementach opierających się na zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych. Jedną z najważniejszych jest Internet dużych prędkości, który pozwala na błyskawiczne przesyłanie danych oraz zbieranie danych na temat zużycia w czasie rzeczywistym.

Kolejne to: inteligentne liczniki energetyczne, systemy automatyczne, które zapewniają stabilność dostaw przy minimalnych stratach energetycznych oraz sieci komunikacyjne o niskim zużyciu.

Inteligentna sieć energetyczna będzie odgrywać kluczową rolę w kontekście wspierania energii odnawialnej.

Smart Grid to kluczowy element wspierający zrównoważony rozwój sektora energetycznego, który dzięki minimalizowaniu strat oraz optymalizowaniu dostaw może doprowadzić do spadku cen energii elektrycznej. Dzisiaj, mimo, że z OZE pochodzi już 26 procent wyprodukowanej energii (2023 rok) sposób jej konsumpcji pozostawia wiele do życzenia, a instalacje często przerywają produkcję.

Rozwój inteligentnych sieci energetycznych w Polsce - podpisano pierwsze umowy

Środki na rozwój ISE w Polsce, szczególnie Polsce Wschodniej wspiera Unia Europejska. W połowie maja tego roku W programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie inwestycji w tym obszarze.

Program zakłada wsparcie wszystkich stron uczestniczących w procesie energetycznym: wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej. Realizacja inwestycji energii będzie dużym krokiem w kierunku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną w Polsce Wschodniej - pozwoli zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym, przełoży się na sprawność podłączania rozproszonych odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim gwarantują znacznie wyższe bezpieczeństwo dostaw energii.

Dynamiczny rozwój OZE w Polsce Wschodniej

Inwestycje w rozwój inteligentnych sieci w Polsce Wschodniej są także ważne dla całej Polski. Wschodnie województwa wyróżniają się na tle kraju wyższym tempem produkcji energii z OZE  (13-krotny wzrost w 2022 r. w stosunku do 2005 r., w kraju – prawie 10-krotny) oraz 2 razy wyższym udziałem takiej energii w stosunku do ogółu wyprodukowanej energii (w 2022 r. dla kraju – 21%, w PW – 42%).

Pierwsze sześć projektów wojewódzkich dofinansowano kwotą blisko 280 milionów złotych, z czego duża część środków zostanie przeznaczona na rozwój Internetu dużych prędkości, która jest podstawą ISE.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.