Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Nie tylko teleporada – zdrowie w erze 5G

10 listopada 2023
Nie tylko teleporada – zdrowie w erze 5G

Rozwój technologii 5G umożliwi automatyzację w sektorze zdrowotnym. Dzięki temu możliwa będzie poprawa dostępności lekarzy specjalistów, co wciąż stanowi jeden z kluczowych problemów służby zdrowia w Polsce. Pod tym względem nasz kraj znajduje się na końcu stawki państw członkowskich Unii Europejskiej.

Technologia 5G, zapewniając niezawodny i szybki przepływ danych w czasie rzeczywistym spowoduje, że możliwe stanie się wprowadzenie alternatywnych form diagnostyki i leczenia. Zyskają na tym zarówno mieszkańcy miast jak i obszarów wiejskich. Ten temat został szerzej przedstawiony w opracowanej przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie publikacji zatytułowanej „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Poradnik dla liderów i pracowników samorządowych”:

„Dzięki 5G możliwa będzie także diagnostyka z wykorzystaniem powszechnie udostępnianych przez lekarzy aplikacji i urządzeń cyfrowych. Zmniejszy to znacznie uciążliwość korzystania z konsultacji medycznych w przypadku chorób przewlekłych i nagłych przypadków, w których pacjent wymagałby transportu do specjalisty oddalonego o dziesiątki, a nawet setki kilometrów od miejsca jego zamieszkania.

Zastosowanie 5G w obszarze zdrowotnym w długim terminie może również przy nieść jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania. Jeśli chory trafi do szpitala wyposażonego w robota do wykonywania zdalnych operacji, dzięki 5G będą mogli się nim zająć specjaliści z innych miast, a nawet krajów. Zespoły uznanych neurologów z Bydgoszczy czy kardiologów z Zabrza będą mogły ze swoich stacji roboczych w gabinetach lekarskich operować pacjentów leżących w innych ośrodkach”.

Pełny tekst publikacji jest dostępny TUTAJ – zapraszamy do lektury.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.