Yanu to estoński wynalazek, który jest rozwijany od czterech lat. Poznaj robota-barmana zaprojektowanego w Estonii. Yanu potafi nalać nawet 1000 drinków, nie wymaga w tym czasie żadnej obsługi, potrafi wykonać pracę 4-5 barmanów, obsługuje płatności, a nawet żartuje z klientami. Swoją pracę rozpoczął podczas Dubai EXPO (pawilon estoński) jesienią 2021 roku.
*Yanu pisany po estońsku "JANU", oznacza „PRAGNIENIE”.
Kim i czym jest Yanu?
Osoba stojąca za firmą, która stworzyła robota, Alan Adojaan, mówi, że Yanu nie jest zwykłym automatem do drinków, ale w pełni autonomicznym, zautomatyzowanym barmanem, wyposażonym w sztuczną inteligencję. „To cyfrowa forma życia, która jest barmanem”, mówi Adojaan. Przewagą nad konkurencją Yanu jest jego mobilność i możliwość instalacji w zaledwie jeden dzień. Podczas międzynarodowej wystawy EXPO, która w październiku 2021 roku odbyła się w Dubaju, wiele znanych firm z branży technologicznej było bardzo mocno zainteresowanych Yanu.
Pod adresem: https://youtu.be/gT2dz8KWPLs można zobaczyć jak wygląda i działa Yanu.
„Robot Yanu jest szybki i bardzo sprawny, nie nękają go problemy typowe dla ludzkich pracowników”, mówi Adojaan, „Na przykład w małym barze, w którym dziennie sprzedaje się 100 drinków, inwestycja 150 000 euro zwróciłaby się w 10 miesięcy”.
Autorami projektu robota są Jan Graps i Ken Ruut z firmy Janken. Technologia została opracowana we współpracy z Uniwersytetem w Tartu. Zespół profesora Alvo Aabloo przygotowuje większość elementów mechanicznych, odpowiada za ich montaż i elektronikę oraz zajmuje się sztuczną inteligencją. „Osobisty i wysoce programowalny robot usługowy, który oferuje wiele różnych drinków, jest poważnym konkurentem dla istniejących automatów do napojów oraz przekąsek, często wątpliwej jakości. To kolejny poziom” – mówi Aabloo. „Ludzie coraz bardziej lubią gadżety, które są nieracjonalne – na przykład tysiące różnych popularnych aplikacji na smartfony czy dziesiątki różnych smaków w supermarketach, za które ludzie są gotowi zapłacić”.
Wachlarz zastosowań Yanu jest bardzo szeroki: lotniska, kasyna, sieci hotelowe, stadiony, duże imprezy i festiwale, dworce kolejowe, kluby nocne itp. „Istniejące bary i restauracje również potrzebują magnesu przyciągającego klientów, a w tym Yanu jest bardzo dobry” mówi Adojaan. Pierwszy Yanu w Estonii został niedawno zainstalowany we wnętrzu Tallin Song Festival Grounds.
Cechy robota:
Szybki – działa punktowo, sprzedając więcej i szybciej w porównaniu do ludzi
Efektywny – koniec zwolnień lekarskich
Ekscytujący – oferuje więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka
Łatwy w utrzymaniu – robot podłączony do chmury, łatwy do czyszczenia, uzupełniania napojami, monitorowania
Ugodowy – nie doprowadzi do kłótni z klientami
Zręczny – doświadczony barman stworzony do komunikacji z ludźmi
Więcej informacji: https://yanu.ai/
Przyszłość robotów podobnych do Yanu?
Yanu jest doskonałym przykładem robota, który może być pomocny w wielu sytuacjach oraz w różnych środowiskach.
Może być bardzo pomocny w domach seniora lub w prywatnych domach osób starszych, serwując im ciepłe lub zimne napoje a nawet leki. Cały proces mógłby być w pełni zautomatyzowany, monitorowany, ale pozostający pod kontrolą człowieka.
Pomaganie starszym osobom w domach seniora może być znacznie szybsze – na przykład zapamiętywanie i wskazywanie drogi do ich pokoju lub do określonych miejsc w budynku. Roboty podobne do Yanu mogą być również wykorzystywane jako partner społeczny do gry w szachy, krótkiej lub długiej rozmowie, a nawet do żartowania. Istnieje zapotrzebowanie na personel w tego rodzaju obszarach, dlaczego więc nie pomóc seniorom za pomocą ręki robota takiego jak Yanu.
źródło:
https://www.facebook.com/JourneyRobotics
Dowiedz się więcej na temat sieci i infrastruktury z Naszych artykułów: Słaby zasięg internetu na wsi, Sieć 5G - co to jest?, Maszty telefonii komórkowej, Jak poprawić zasięg w telefonie?