Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Technologia 5G bliżej niż sądzimy

20 października 2023
Technologia 5G bliżej niż sądzimy

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował 18 października 2023, o rozstrzygnięciu aukcji na częstotliwości z zakresu 3400-3800 MHz. Będą one służyły czterem operatorom telekomunikacyjnym do świadczenia usług nowej generacji 5G. Wyłonione podmioty będą mogły wdrażać nowe usługi. Dla ich klientów oznacza to poprawę zasięgu, jakości i szybkości transmisji danych. W najbliższym czasie można się więc spodziewać wzrostu liczby inwestycji związanych z rozbudową sieci teleinformatycznej, niezbędnej do uruchomienia usług z zakresu 5G.

„Bloki po 100 MHz zdobyli kolejno:

- A (3400-3500 MHz) – Polkomtel za 450 mln zł;
- B (3500-3600 MHz) – P4 za 487,095 mln zł;
- C (3600-3700 MHz) – Orange za 487,095 mln zł;
- D (3700-3800 MHz) – T-Mobile za 496,837 mln zł” – czytamy w komunikacie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


Zgodnie z opublikowaną przez UKE informacją, każdy z operatorów otrzyma po jednym bloku o szerokości 100 MHz. Tematowi częstotliwości wykorzystywanych dla celów nowoczesnej technologii 5G, sporo miejsca poświęciliśmy w wydanej przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie publikacji, pod nazwą „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej – poradnik dla liderów i pracowników samorządowych”:

„W przypadku stacji bazowych telefonii komórkowej, na potrzeby zapewnienia łączności z urządzeniami abonentów, stosowane są pewne ustalone i skoordynowane międzynarodowo pasma częstotliwości (często określane po prostu jako: 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz), dzięki czemu można korzystać z tego samego smartfona zarówno w kraju, jak i za granicą. Natomiast poszczególne stacje bazowe łączą się w sieć m.in. za pośrednictwem linii radiowych, które pracują na częstotliwościach od kilku do kilkudziesięciu GHz”.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziecie w poradniku, którego cała treść jest nieodpłatnie dostępna TUTAJ. Zachęcamy do lektury!

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.