Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Czy potrzebujesz miernika promieniowania 5G?

18 listopada 2023
Czy potrzebujesz miernika promieniowania 5G?

Technologia 5G, nowoczesna, ale i skomplikowana, wciąż budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa dla zdrowia. Ów strach wykorzystują osoby, które podsycając jeszcze te obawy, chcą zarobić. Przykłady takich działań można na co dzień znaleźć w Internecie. Jednym z ostatnich, była oferta sprzedaży mierników, które rzekomo umożliwiają potwierdzenie tezy o szkodliwości 5G, wskazując przekroczenie dopuszczalnych norm promieniowania gamma i promieniowania rentgenowskiego z nadajników telefonii komórkowej. Takie treści, dzięki Internetowi, docierają do ogromnej liczby odbiorców, nie tylko szerząc dezinformację, ale nakłaniając do wydawania pieniędzy na oferowane urządzenia.

Temat fal elektromagnetycznych emitowanych przez sieci telekomunikacyjne został szeroko opisany w publikacji „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”, który opracowało Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Dowiadujemy się z niej między innymi jakie są zakresy i częstotliwości fal elektromagnetycznych stosowanych w telekomunikacji, oraz limity zapewniające bezpieczeństwo. Znajdziecie tam również odpowiedź na pytanie, czy oferowane w Internecie urządzenia nadają się do wykonywania wiarygodnych pomiarów.

„Trzeba zdawać sobie sprawę, że w rzeczywistości stacje bazowe działają w znacznie bardziej skomplikowany sposób. Jedna stacja bazowa obsługuje typowo kilka standardów w różnych pasmach częstotliwości. Zdarzają się także sytuacje, że w jednej lokalizacji pracują urządzenia kilku operatorów. Do tego trzeba uwzględnić jeszcze fakt, że stacje bazowe na terenach typowo wiejskich projektuje się wg innych zasad, niż stacje bazowe w obszarach mocno zurbanizowanych. (…) Kwestia rozkładu natężenia pola emitowanego przez urządzenia telekomunikacyjne jest niezwykle skomplikowana. W zasadzie jedyną możliwością jego określenia jest pomiar, ale pomiar taki również nie jest sprawą trywialną. Musi być wykonany z wykorzystaniem odpowiednich, wiarygodnych, profesjonalnych i wzorcowanych przyrządów pomiarowych. Musi być także przeprowadzony według ściśle określonej i spójnej metodyki referencyjnej. Nie da się przeprowadzić wiarygodnych pomiarów PEM urządzeniem zakupionym za kilkaset złotych”.

Pełną treść publikacji można znaleźć TUTAJ – zachęcamy do lektury.

Tematowi wpływu fal elektromagnetycznych na nasze zdrowie poświęcony jest również jeden z webcastów, przygotowanych we współpracy z Polską Agencją Prasową. Gościem tej audycji był dr hab. Grzegorz Tatoń z Collegium Medicum UJ, który przekonuje, że fale radiowe używane w telekomunikacji nie są szkodliwe dla ludzi. Zapraszamy do wysłuchania tej rozmowy, którą publikujemy w zakładce WEBCASTY.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.