Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Szybszy Internet – większa atrakcyjność mieszkania

8 października 2023
Szybszy Internet – większa atrakcyjność mieszkania

Badania trendów na rynku nieruchomości w ostatnich latach wskazują jednoznacznie, że atrakcyjność mieszkań i biur zdecydowanie rośnie, jeżeli mają one dostęp do szerokopasmowego Internetu. Sprzedający i wynajmujący lokale świadomie podnoszą ceny nieruchomości, wiedząc, że klient zechce zapłacić więcej, jeśli lokal będzie wyposażony w szybki Internet. Z kolei brak dostępu do stabilnego łącza o dużej przepustowości często zniechęca nabywcę i bywa powodem rezygnacji z zakupu lokalu.

Ostatnie lata sprawiły, że coraz większa część naszej aktywności przeniosła się do świata wirtualnego. Wraz z pojawieniem się światowej pandemii koronawirusa, znacząco wzrosła średnia ilość czasu, jaki spędzamy w globalnej sieci. Wpływa na to między innymi zmiana sposobu wykorzystania Internetu, który z typowego narzędzia rozrywki, stał się coraz powszechniej wykorzystywanym narzędziem pracy i edukacji zdalnej. Rośnie transfer danych, a to z kolei sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na dostęp do szybkich łączy internetowych.

„Niewątpliwie w najbliższych latach możemy się spodziewać procesów związanych nie tylko z intensywną rozbudową sieci telekomunikacyjnych w budynkach, gdzie takie sieci o wysokich parametrach przesyłowych nie są jeszcze dostępne, ale także prowadzonych przez operatorów telekomunikacyjnych procesów modernizacyjnych, związanych z przebudową już istniejących na nieruchomościach, w tym w budynkach sieci, przede wszystkich do najnowocześniejszej technologii FTTH, opartej w całości o kable światłowodowe. Takie działania niewątpliwie będą wymagały odpowiedniej współpracy na linii operator telekomunikacyjny – właściciele danej nieruchomości (np. wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa). Działania takie będą w praktyce w interesie obu stron takiej współpracy” – czytamy w publikacji zatytułowanej „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”, który został opracowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, w ramach projektu Gmina w Zasięgu.

Działania związane z rozbudową i modernizacją sieci telekomunikacyjnych w budynkach wpisują się w przyjęte na poziomie europejskim i krajowym cele, związane z zapewnieniem wszystkim mieszkańcom dostępu do jak najnowocześniejszych usług telekomunikacyjnych. O jakie dokumenty chodzi? Te informacje znajdziecie w publikacji „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”, którego pełna treść dostępna jest TUTAJ – zachęcamy do lektury.Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.