Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Cyfryzacja a ochrona środowiska

9 grudnia 2023
Cyfryzacja a ochrona środowiska

Zagadnienia związane z ochroną klimatu i środowiska nie są niczym nowym, jednak młode pokolenie generacji Z przywiązuje wyjątkową wagę do tych kwestii. Rośnie presja wywierana na władze wszystkich szczebli, aby w codziennej pracy uwzględniały także wyzwania ekologiczne. Unia Europejska w najbliższych latach zamierza realizować politykę klimatyczno-energetyczną Europejskiego Zielonego Ładu. Z kolei przed lokalnymi samorządami staje wyzwanie wdrażania w miastach i gminach proekologicznych rozwiązań, które umożliwią większą ochronę środowiska i optymalizację zużycia energii. W tym zakresie ważną rolę mogą odegrać rozwiązania i narzędzia cyfrowe.

Rozwój rozwiązań z zakresu „zielonej energetyki” to zadanie, które stoi również przed spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi. Nie wynika wprost z globalnych trendów, ale dbałości o interes ekonomiczny. Pozwala bowiem realnie zaoszczędzić, poprzez obniżenie kosztów zużywanej energii elektrycznej. By móc je wdrażać trzeba jednak dysponować sprawną infrastrukturą w zakresie sieci mobilnych. Pomocą w zakresie planowania i realizacji takich inwestycji nowej generacji służy Punkt Konsultacyjny Stowarzyszenia Miasta w Internecie. (tel. +48 14 628 42 10).

„Zmiany w kierunku upowszechniania „zielonej energii” dzieją się na naszych oczach. Taki charakter mają instalowane już w miastach inteligentne systemy transportowe (ITS), których wprowadzenie skutkuje większą wygodą dla pasażerów i kierowców. Rozwiązania cyfrowe pozwalają zarządzać dużymi zbiorami danych (big data) na temat potrzeb transportowych mieszkańców, a następnie planować transport publiczny w miastach w sposób optymalizujący zużycie paliwa. Technologie informacyjno-komunikacyjne pomagają również zredukować nadmierną emisję gazów powstałą w wyniku poszukiwania miejsc parkingowych. Systemy smart parking wprowadziły już w Polsce m.in. Warszawa, Gdańsk czy Tarnów, pozwalając na szybkie znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Systemy te bazują na rozwiązaniach Internetu Rzeczy, czujnikach i wysokiej jakości komunikacji między maszynami, które zapewniają rozwiązania klasy 5G” – czytamy w opracowanej przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, w ramach projektu Gmina w Zasięgu, publikacji „Maszty i światłowody - poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”.

Warto dodać, że Polska, podobnie jak inne państwa, aż 37 procent swojego budżetu ma przeznaczyć na zieloną transformację gospodarki, natomiast 20 procent zostanie przeznaczone na cyfryzację, głównie sektora publicznego. Więcej na ten temat można przeczytać w naszej publikacji. Tam także szerzej między innymi o technologiach ICT, które pomagają w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości klimatycznej i niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Treść poradnika dostępna jest TUTAJ.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.