Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Szykujcie się na rewolucję

27 grudnia 2023
Szykujcie się na rewolucję

Produkcja, transport, rolnictwo, edukacja, ochrona zdrowia i usługi publiczne. Wszystkie te dziedziny naszego życia przekształci infrastruktura nowej generacji. Technologia 5G niesie ze sobą ogromny potencjał, który leży u podstaw rozwoju i upowszechniania rozwiązań smart cities. Nadchodzący, 2024rok, zdaniem specjalistów, ma być kluczowy dla czekającej nas transformacji cyfrowej.

Technologia 5G to standard, który nawet stukrotnie może zwiększyć prędkość transmisji danych, w porównaniu do sieci 4G. Ma przyspieszyć między innymi rozwój internetu rzeczy (IoT), usług telemedycyny, czy autonomicznych pojazdów. Nowe środowisko sieciowe będzie stymulować również rozwój lokalny w wielu obszarach.

„Rosnącą rolę w tych procesach rozwojowych odgrywać będą przełomowe technologie i rozwiązania cyfrowe: sztuczna inteligencja, big data, blockchain, chmura obliczeniowa, druk 3D, Wirtualna (VR) i Rozszerzona (AR) Rzeczywistość i, last but not least, kolejne generacje technologii mobilnej – dziś 5G, a z końcem obecnej dekady zapewne także i 6G” – czytamy w opracowanej przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, w ramach projektu Gmina w Zasięgu, publikacji „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”.

Sieć 5G pracuje na trzech częstotliwościach – 700 MHz oraz 3,4 GHz i 26 GHz. Każda z nich służy innym celom i odgrywa odmienną rolę. Tymczasem Urząd Komunikacji Elektronicznej planuje w 2024 roku przydzielić częstotliwości z pasma 700 Mhz dla 5G na potrzeby wdrożenia nowych technologii.

„Gigahercowe częstotliwości, o dużym zasięgu i przepustowości, wykorzystywane będą w miastach oraz zakładach przemysłowych, wdrażających technologie z obszaru Przemysłu 4.0, gdzie liczba urządzeń korzystających z sieci będzie bardzo wysoka. Będzie to wymagało dużych stacji przekaźnikowych (BTS), ale także gęstej sieci mikro-, piko- i femtokomórek o zasięgu od kilkuset do nawet kilkudziesięciu metrów. Maleńkie urządzenia – lokowane w różnych zakamarkach, w ulicznych lampach, przystankach komunikacji miejskiej, w budynkach itd. – będą nieco przypominały dzisiejsze domowe routery Wi-Fi. 700 MHz to z kolei częstotliwość, która działa na bardzo dużym zasięgu, ale nie jest w stanie skomunikować w jednym czasie wielu urządzeń. Właśnie to pasmo będzie wykorzystywane przede wszystkim w obszarach wiejskich, bazując na relatywnie rzadkiej infrastrukturze stacji bazowych”.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w poradniku, którego pełna treść jest dostępna TUTAJ.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.