Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Telekomunikacja ważnym czynnikiem rozwoju lokalnego – webcast

22 stycznia 2024
Telekomunikacja ważnym czynnikiem rozwoju lokalnego – webcast

Spotkanie poświęcone roli telekomunikacji w rozwoju lokalnym to kolejna wspólna inicjatywa Serwisu Samorządowego PAP oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, w ramach projektu Gmina w Zasięgu. Zaproszeni goście odpowiadali na pytania o prawne uwarunkowania rozwoju sieci telekomunikacyjnych w gminach oraz o realiach, z jakimi muszą mierzyć się samorządy lokalne w tym zakresie.

Burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich Grzegorz Cichy przekonywał, że włodarze powinni wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców i z wyprzedzeniem dbać o dostęp do usług telekomunikacyjnych, które stanowią o komforcie, ale mają też wpływ na decyzje o pozostaniu młodych ludzi w miejscu zamieszkania. Zauważał również możliwość pozyskania dodatkowych dochodów przez samorządy z tytułu współpracy z komercyjnymi operatorami usług telekomunikacyjnych.

- „Na pewno każdy burmistrz czy prezydent miasta wie, że trzeba dostarczyć internet do wszystkich budynków użyteczności publicznej, jak przedszkola, szkoły, domy kultury, ale też stosować otwarte sieci wi-fi. Korzystamy z różnych środków unijnych czy rządowych i budujemy takie sieci na rynkach, w parkach miejskich, skateparkach czy MOSiR-ach” – argumentował Grzegorz Cichy.

Z kolei specjalista w dziedzinie nowoczesnych technologii mecenas Jakub Woźny z Kancelarii Prawnej Media podkreślał, że obowiązek dbania o rozwój usług telekomunikacyjnych nakłada na samorządy lokalne ustawa o samorządzie gminnym. Natomiast ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci szerokopasmowych mówi o sposobie realizacji tego zadania. Wskazywał również na konieczność uwzględnienia tematu rozwoju sieci telekomunikacyjnych w zbliżającej się kampanii przed kwietniowymi wyborami samorządowymi:

- „Są wręcz niezliczone badania, które pokazują, że obecność infrastruktury i wykorzystanie usług informatycznych wpływa na dobrostan całej jednostki samorządu terytorialnego, od poprawy czy zwiększenia ilości miejsc pracy, poprawy przeżywalności przedsiębiorstw, które w tej gminie są, po zmniejszenie zużycia wody w gminie, lepszego zbierania śmieci” – przekonywał mecenas Jakub Woźny.

Całą audycję z udziałem ekspertów można zobaczyć TUTAJ.

Natomiast z myślą o nadchodzących wyborach samorządowych, aby wesprzeć startujących w nich kandydatów w zakresie wiedzy dotyczącej znaczenia rozwoju infrastruktury i usług cyfrowych, Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” opracowało dokument zatytułowany „Telekomunikacja jako ważny czynnik rozwoju lokalnego – pakiet argumentów dla kandydatów w wyborach samorządowych 2024 roku”. To zbiór informacji na temat wpływu inwestycji telekomunikacyjnych między innymi na podniesienie jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców czy też zahamowanie procesu wyludniania obszarów wiejskich. Treść dokumentu dostępna jest TUTAJ.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.