Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Sztuczna Inteligencja, czyli gdzie z niej nie korzystać?

25 października 2024
Sztuczna Inteligencja, czyli gdzie z niej nie korzystać?

Rozwój technologii z wykorzystaniem AI pędzi. Można poruszać już archiwalne zdjęcia i tworzyć z nich całkiem niezłe filmy, robić awatary historycznych postaci, które mówią i radio, w którym są „sztuczni” prezenterzy oraz Wisława Szymborska, która „wstała z grobu i odnosi się do współczesnych wydarzeń”. Pytanie, co - tak naprawdę – wiemy o sztucznej inteligencji i, czy wszędzie powinno się ją zatrudniać.

- Jestem Emma, twoja pierwsza AI influencerka – tak przedstawia się wirtualna przewodniczka z Niemieckiej Organizacji Turystycznej. 

Emma to wytwór sztucznej inteligencji, ma za zadanie promować niemiecką turystykę. Można jej zadać każde pytanie dotyczące turystyki, a w przyszłości będzie mogła szczegółowo zaplanować twoją trasę podróży po Niemczech.

Tydzień temu Kopalnia Soli w Wieliczce zaprezentowała wygenerowany przez sztuczną inteligencję filmik, na którym widać jak będzie wyglądać zwiedzanie kopalni za 100 lat.

22 października na antenie Off Radio Kraków usłyszeliśmy głosy trzech nowych prowadzących: 20-letniej Emilii „Emi” Nowa, studentki dziennikarstwa, ekspertki od popkultury, 22-letniego Jakuba „Kuby” Zielińskiego, specjalisty od technologii i muzyki oraz 23-letniego, Alexa – poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer. Żaden z nich nie istnieje. Stworzyła ich sztuczna inteligencja.

Absolutny brak entuzjazmu

Zarówno w Niemczech, jak i w Krakowie przelała się fala krytyki w stosunku do pomysłodawców projektu. Zarzucają im, że zupełnie bezmyślnie próbują zastąpić człowieka i to, w branżach, w których „liczą się ludzie”.

Oto kilka komentarzy pod postami dotyczącymi zastosowania AI w Radio Kraków:

„Najlepiej zastąpmy wszystko AI również nas samych! Powoli małymi kroczkami nasz świat zbliza się do realnego sience fiction! Bez wartości, uczuć, emocji. Smutna niestety prawdziwa rzeczywistość.”

„Dehumanizacja mediów, wielki test tworzenia iluzji autentyczności, degradacja wrażliwości a wszystko w imię postępu technologicznego, którego ludzkość nawet nie rozumie. Gdzie będziemy za 5lat?”

„Nie wyobrażam sobie radia bez ulubionych głosów prezenterów. Żadne AI nie zastąpi prawdziwego człowieka i jego reakcji podczas np. rozmowy ze słuchaczem. To się nie uda.”

Jak widać technologie, w tym AI próbują zostać „jakoś” zagospodarowane przez kolejne branże.

Pojęcie o Sztucznej Inteligencji jest raczej ... blade

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który zapytał Polaków o znajomość zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją wynika, że mają oni dużą świadomość jej istnienia. Aż 98,8 proc. zbadanych deklaruje, że o niej słyszało. Ale tylko 14,5 proc. twierdzi, że jest w stanie szczegółowo wyjaśnić, na czym polega. 67,4 proc. wskazuje, że mniej więcej rozumie, a kolejne 16,9 proc. słyszało o AI, ale nie wie, jak działa. Tylko 1,2 proc. nigdy nie słyszało o sztucznej inteligencji.

- Z analizy PIE wynika, że znajomość poszczególnych narzędzi AI jest ściśle skorelowana z wiekiem. Największy odsetek osób deklarujących szczegółową znajomość AI znajduje się w grupie wiekowej 18-34 lata, podczas gdy najniższy poziom wiedzy oraz najwyższy odsetek osób, które nigdy nie słyszały o AI, występuje w grupie 55-64 lata. Jednocześnie najbardziej znanymi rozwiązaniami chatboty, asystenci głosowi, czy tłumacz Google. Respondenci dużo rzadziej mają natomiast  świadomość, że również platformy takie jak Netflix wykorzystują AI. ” – podkreśla Krystian Łukasik, starszy analityk z zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.

Niemal jedna trzecia respondentów ma nadzieję, że AI wykorzystane w e- administracji pozwoli im szybciej i sprawniej załatwiać sprawy, za którymi wcześniej musieli pielgrzymować do urzędów.

Blisko 20% uważa, że przyda się ona w zarządzaniu kryzysowym i systemie ostrzegania o klęskach żywiołowych i pandemiach. Podobny odsetek wiąże sztuczną inteligencję z przydatnością w sprawach bezpieczeństwa, to jest: szybszej identyfikacji zagrożenia i reagowania na nie.

Jak widać podstawowym problemem jest brak zrozumienia dla sposobu działania sztucznej inteligencji oraz jej implementacji do konkretnych narzędzi. Z odpowiedzi na pytanie: „Czy dana technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję?”, wynika, że najbardziej znanymi rozwiązaniami są chatboty, asystenci głosowi, tłumacz oraz mapy Google. Ale tylko trzech na 10 pytanych, według raportu PIE, zdaje sobie sprawę z tego, że filmy i seriale, które podpowiada nam Netflix wyświetlają się dlatego, że wcześniej obejrzeliśmy kilka podobnych produkcji, za co także odpowiada, generatywna sztuczna inteligencja.

Nie umiemy w ... Sztuczną Inteligencję 

- Szeroki dostęp do technologii, najbardziej zaawansowane urządzenia, możliwość wykorzystywania sztucznej inteligencji w coraz większej liczbie rozwiązań, niekoniecznie potrzebnych, nie oznacza wcale, że jesteśmy mistrzami świata pod względem kompetencji cyfrowych i świadomości gdzie i jak działa AI– mówi Marcin Mechla, trener kompetencji cyfrowych i specjalista AI. – Cała dyskusja na temat sztucznej inteligencji, zamiast do edukacji, sprowadza się do samego wrażenia, że już za chwilę AI zrobi za nas wszystko. Zupełna bzdura. Może być naszym asystentem, pomocnikiem, wsparciem, ale – jak widać – nie jest w stanie za nas jeszcze myśleć i poprawiać naszych ewidentnych błędów. Aby umieć ją wykorzystać trzeba wiedzieć jak dokładnie działa, jak się uczy, skąd czerpie informacje, jak bezpiecznie z niej korzystać. To niezbędne. Trzeba też wiedzieć gdzie jej zastosowanie jest zupełnie zbędne. Zawsze człowiek, w którym buzują emocje, doświadczenia i przeżycia, nawet jeśli przytrafią mu się pewne pomyłki, jest dużo bardziej interesujący niż bezbłędna i wirtualna maszyna.

Radio Kraków oficjalnie informuje, że sztuczni prowadzący popracują dla tego medium tylko przez 3 miesiące. Potem wrócą prowadzący „z krwi i kości.”

-------------------------------------------- 

Źródło: raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego: „Stosunek Polaków do wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji publicznej”

www.pie.net.pl