Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Świat bez Internetu – wyobrażasz to sobie?

30 września 2023
Świat bez Internetu – wyobrażasz to sobie?

Rozwój Internetu sprawił, że dziś trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez stałej dostępności do sieci. W Internecie sprawdzamy prognozę pogody, żeby zaplanować odpowiedni ubiór. W obcym mieście to właśnie aplikacje w telefonie komórkowym pomagają nam odnaleźć właściwą drogę do celu. Coraz chętniej, zamiast wybierać się do galerii handlowych, siadamy przed ekranem i dokonujemy internetowych zakupów. To wygoda i oszczędność czasu. A kiedy jesienna pogoda uniemożliwia aktywność na świeżym powietrzu, chętnie odpalamy internetowe gry, albo włączamy ulubiony serial. A gdybyśmy nagle mieli stracić dostęp do tych udogodnień?

Stale rosnąca liczba użytkowników i popularność usług komórkowych sprawia, że dotychczas użytkowana sieć generacji 4G niedługo może przestać wystarczać. Wzrasta ilość transmisji danych i liczba połączeń. Użytkownicy oczekują szybkości, stabilności i niezawodności usług. Każdy z nas doskonale zna uczucie frustracji, kiedy wybrana strona www się nie otwiera, zdjęcia nie ładują a oglądany właśnie film się zawiesza. Aby sprostać rosnącym potrzebom i oczekiwaniom konieczna jest rozbudowa sieci nowej generacji, czyli 5G. Przekonują o tym eksperci w opracowanej przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie publikacji, zatytułowanej „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”:

„Bez rozwoju sieci 5G i modernizacji istniejących, komunikacja za pomocą telefonii mobilnej (komórkowej) stanie się wkrótce mało wydajna, czy wręcz niemożliwa. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na tego typu łączność możliwości obecnych sieci się po prostu wyczerpią. Mieszkańcy muszą zatem uświadomić sobie, że ich sprzeciw wobec planów budowy infrastruktury sieciowej skutkować będzie bezpośrednio utrudnieniami lub przerwami w codziennej łączności mobilnej: komunikacji z bliskimi lub w celach zawodowych, a także korzystania ze streamingu, czy aktywności w mediach społecznościowych. Warto oczywiście przy tym uświadomić sobie, że 5G nie jest tylko nową generacją telefonii komórkowej (zapewniającą wysokiej jakości komunikację między ludźmi), lecz tzw. technologią przełomową – niezbędnym narzędziem wspomagającym na wielką skalę projekty zaspokajania różnorodnych potrzeb mieszkańców miast i wsi w czasie rzeczywistym. Ma zatem duże znaczenie dla jakości życia wspólnot lokalnych. Nie tylko w mieście, ale także na wsi.”

Więcej informacji na temat konieczności rozbudowy infrastruktury cyfrowej znaleźć można w darmowej publikacji „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”. Jego pełna treść dostępna jest TUTAJ.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.