Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Czy promieniowanie 5G szkodzi zdrowiu?

28 sierpnia 2023
Czy promieniowanie 5G szkodzi zdrowiu?

Protesty, blokady, petycje ze sprzeciwem wobec planów zamontowania anten sieci 5G. Takie sytuacje zdarzają się w wielu gminach. Mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej najczęściej powołują się na informacje, jakoby promieniowanie tych inwestycji miało negatywny wpływ na zdrowie. Czy jednak faktycznie tak jest?

5G to najnowszy standard sieci komórkowej, piąta generacja technologii mobilnej, która ma zastąpić 4G / LTE. Ma zapewnić większą wydajność i niezawodność Internetu, mniejsze opóźnienia transferu danych. Tak jak dotychczasowe technologie, również 5G wykorzystuje emisję fal elektromagnetycznych (FEM). Warto wiedzieć, że ich źródłem może być także między innymi kosiarka, mikrofalówka, żarówka czy nawet nasz własny układ nerwowy.

Zagadnieniem bezpieczeństwa sieci 5G zajęło się Stowarzyszenie Miasta w Internecie, które przygotowało publikację zatytułowaną „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”. Znajduje się w nim między innymi tekst „Wpływ fal elektromagnetycznych na zdrowie”, autorstwa dr hab. Grzegorza Tatonia z Zakładu Biofizyki, Katedry Fizjologii, Wydziału lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czytamy w nim:

„Nie potwierdzono związku pomiędzy narażeniem na FEM a zachorowalnością na nowotwory. Brakuje tutaj również wiarygodnego mechanizmu, który wiązałby absorbcję energii fal z powstawaniem choroby nowotworowej. Efekty cieplne mogą mieć co najwyżej wpływ na szybkość rozwoju choroby, natomiast mało prawdopodobne jest, aby były jej bezpośrednią przyczyną.”

„Dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w naszym kraju określane są obecnie poprzez rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz.U. 2019 poz. 2448). (…) Podstawą ustalonych limitów są przesłanki naukowe, które pozwalają te limity określić na poziomach nie wywołujących negatywnych skutków zdrowotnych”.

Więcej o uwarunkowaniach budowy sieci 5G można przeczytać w poradniku „Maszty i światłowody – poradnik dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych”, który nieodpłatnie dostępny jest TUTAJ – zachęcamy do lektury.

Natomiast więcej, między innymi o uwarunkowaniach prawnych procesu budowy sieci radiowych, znaleźć można w dziale WEBCASTY. Zachęcamy do ogladania.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.