Elektroniczne tablice na przystankach, automatyczne światła przy skrzyżowaniach, czy wyświetlacze, które informują gdzie najlepiej zaparkować nasz samochód. To tylko część rozwiązań, które kojarzymy z hasłem „Smart City”. W kolejce są następne. Inteligentne miasta będą w pełni funkcjonować znacznie szybciej niż myśleliśmy. Za 30 lat będzie w nich żyć więcej - o 2,5 miliarda osób - niż dzisiaj.
Widać wyraźnie, że efektywne zarządzanie miastem, jego infrastrukturą i zasobami wymaga szerszego zastosowania internetu szybkich prędkości i internetu rzeczy (IoT). Co rusz powstają nowe rozwiązania, które pomagają oszczędzać pieniądze, energię i czas. Przyjrzeliśmy się najnowszym trendom w Smart City. Z jakich rozwiązań już dziś mogą korzystać samorządy?
Oświetlenie miejskie jak smartfony i telewizory
To choćby oświetlenie miasta, które nie tylko włącza się i wyłącza o odpowiedniej porze. Już niedługo światło w miastach będzie działać podobnie, jak nowoczesne telewizory i ekrany smartfonów – będzie dostosowywać się do jasności otoczenia.
Komunikacja i transport to jeden z najbardziej istotnych obszarów Smart City, wokół którego powstają kolejne rozwiązania. Coraz więcej miast wprowadza rowery elektryczne. To pozwala ograniczyć ruch samochodów osobowych i korki, które przecież są istotnym problemem niemal w każdym, większym mieście.
Dynamiczny rozkład komunikacji
Kolejny krok to odpowiedź na pytanie - jak optymalnie dostosować rozkład jazdy? Prace nad dynamicznymi rozkładami komunikacji miejskiej, które optymalnie połączą niemal wszystkie rodzaje transportu publicznego są coraz bardziej zaawansowane. Przewidzą ruch na poszczególnych liniach i liczbę pasażerów na kolejnych przystankach. W razie potrzeby wyślą dodatkowy autobus, czy skład kolejki, który będzie w stanie obsłużyć przewidywany ruch.
Kamery z AI wyprzedzą przestępców
Podobnie jak te, które mają sprawić, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie na ulicach i dzięki zaawansowanym systemom kamer połączonych ze sztuczną inteligencją pozwolą znacznie szybciej wykryć zagrożenie, ujawnić przestępcę, a nawet przewidzieć zagrożenie analizując konkretne postaci i ich zachowanie bez możliwości utraty, obserwowanego obiektu, z pola widzenia.
Inteligentne kosze
Na szczegółowe rozwiązania czekają pomysły związane z utrzymaniem czystości w mieście i regularnym odbiorem opadów, szczególnie w miejscach, które wrażliwe. Monitoring, czujniki, inteligentne kosze pozwolą zoptymalizować system odbioru odpadów, ograniczyć liczbę „pustych kursów” i koszty.
Miasto uszyte na miarę
Podobne narzędzia „przewidujące” można zastosować w planowaniu urbanistycznym, koncepcjach nowych przestrzeni miejskich, czy poprawiając te obecne. Wyczucie w kwestii tego co jest potrzebne mieszkańcom nie wystarczy. Gromadząc, analizując i interpretując ogromne ilości danych można „szyć” gotowe rozwiązania dla mieszkańców. Gotowe, czyli takie, których potrzebują i oczekują. Obecnie wiele danych zostaje pozyskanych na podstawie przebiegu tras, które pokonują rowery elektryczne oraz - na ile to możliwe - transport publiczny.
Ten sam mechanizm dotyczy kontroli jakości powietrza, poziomu spalin i temperatury.
Ani za zimno, ani za gorąco
Poziom ciepła w przestrzeniach publicznych, czy transporcie publicznym to kolejna kwestia, która może ulec szybkiej poprawie. Dzisiaj wciąż możemy wsiąść do autobusu, czy pociągu, w którym temperatura odczuwalna jest bardzo wysoka lub bardzo niska – w obu przypadkach absolutnie niedostosowana do okoliczności. Tylko dlatego, że nie ma systemów, które zbierają dane na bieżąco oraz analizują obłożenie transportu oraz jakość powietrza.