Na pytanie: czy 5G wpływa na zdrowie człowieka? odpowiedziano już wielokrotnie i negatywnie. Ciągle jest jednak pewna część społeczności, która - co najmniej - powątpiewa w neutralność fal 5G. Na szczęście stale się zmniejsza.
Z pomocą tej grupie przychodzi hiszpański Komitet Doradczy ds. Częstotliwości Radiowych i Zdrowia (CCARS), który regularnie publikuje kompleksowe przeglądy wszystkich dostępnych dowodów naukowych na temat promieniowania 5G.
Komitet dokonał analizy tych, opublikowanych w czasopismach naukowych na przestrzeni trzech lat: 2020, 2021, 2022.
- Przeglądanie informacji naukowych musi być obiektywne i nie możemy po prostu „wybierać” badań, które mówią to, co chcemy, aby mówiły. Tego błędu potwierdzenia należy unikać za wszelką cenę, a naukowcy stosują kompleksowe kroki, aby zminimalizować go tak bardzo, jak to możliwe – czytamy w najnowszym raporcie.
Badania wykonano zgodnie z wytycznymi PRISMA - międzynarodowo uznanym standardem.
Skłoniło ono badaczy do zaprezentowania 5 kluczowych wniosków:
- Nie ma związku między rakiem, a falami 5G
- Objawy złego samopoczucia to nie efekt fal, a tzw. efekt nacebo, czyli odczuwania objawów wyłącznie dlatego, że ludzie spodziewają się zachorować.
- Nie ma żadnych dowodów, że 5G ma jakikolwiek wpływa na płodność mężczyzn.
- Nie ma żadnych dowodów na wpływ fal 5G na życie płodowe dziecka i jego późniejszy rozwój.
- Nie ma żadnych dowodów sugerujących związek między promieniowaniem telefonu lub Wi-Fi, a negatywnymi skutkami dla snu. Nie ma także dowodów, że mogą one powodować bóle głowy. Jeśli takowe występują, to są to subiektywne objawy, które mogą wynikać z różnych czynników, w tym z samego faktu martwienia się o skutki promieniowania.
Najnowszy raport CCARS zatem, w zdecydowany sposób potwierdza wcześniejsze doniesienia, że w normalnych warunkach nie ma dowodów na to, że elektromagnetyczne promieniowanie niejonizujące ma jakikolwiek wpływ na zdrowie człowieka.
Nie są to dla nas oczywiście żadne przełomowe badania, raczej kolejne, które potwierdzają tezę o braku szkodliwości fal 5G na zdrowie człowieka – mówi Konrad Mleczko, specjalista ds. nowych technologii w Stowarzyszeniu „Miasta w Internecie”. – Dzisiaj ludzie są bardziej świadomi niż 5 lat temu, wiedzą, że warto sprawdzać informacje i nie poddawać się fałszywym treściom. Choć oczywiście cały czas należy edukować i przedstawiać logiczne argumenty, czego wyniki takich badań są najlepszym przykładem.
Hiszpański Komitet Doradczy ds. Częstotliwości Radiowych i Zdrowia (CCARS) to komitet złożony z niezależnych naukowców, który działa od 1999 roku i jest odpowiedzialny za przegląd dostępnych dowodów na temat promieniowania stacji bazowych. Cyklicznie publikuje raporty, które są odpowiedziami na pytania: Czy urządzenia mobilne, bezprzewodowe oraz stacje bazowe różnych częstotliwości mają wpływa na zdrowie człowieka oraz otoczenie?
Komitet Doradczy ds. Częstotliwości Radiowych i Zdrowia współpracuję między innymi z Międzynarodowa Komisja Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) oraz amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA).