Dowód, prawo jazdy, liczba punktów karnych, informacje na temat pojazdu i wreszcie zastrzeżenie numeru PESEL – to oferta aplikacji mObywatel, z której korzysta już blisko 8 mln użytkowników. Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzić do niej kolejne rozwiązania i funkcje, które sprawią, że także za granicą będzie można z niej swobodnie korzystać.
Europejskie Portfele Tożsamości Cyfrowej (eIDAS 2.0,) to portfele cyfrowe, które uznają wszystkie kraje Unii Europejskiej. To właśnie do tych wytycznych chce się dostosować aplikacja mObywatel, tak, by móc być w pełni akceptowanym transgranicznie dokumentem cyfrowym potwierdzającym tożsamość. Dowód osobisty, prawo jazdy, czy dokument ubezpieczający będą tak samo ważne jak te, w prawdziwym portfelu.
Polska liderem cyfrowych rozwiązań
Jak podaje Centralny Ośrodek Informatyki spotkania z przedstawicielami krajów członkowskich Unii pokazują, że Polska jest postrzegana jako lider w dziedzinie cyfrowych rozwiązań. Nasz mDowód, czyli pełnoprawny elektroniczny dokument tożsamości w mObywatelu, jest rozwiązaniem, które wyróżnia się na tle innych krajów Unii.
Z informacji Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że najnowocześniejsza wersja – mObywatel 3.0 – ma pojawić się w ciągu 24 miesięcy.
Darmowy Podpis Kwalifikowany
Jedną z najbardziej wyczekiwanych nowości w tej odsłonie aplikacji będzie darmowy podpis kwalifikowany do celów nieprofesjonalnych mówi portal Ministerstwa Cyfryzaji. Obywatele będą mogli korzystać z bezpiecznego, cyfrowego narzędzia do podpisywania umów i innych dokumentów. Podpis kwalifikowany pozwoli ograniczyć korzystanie z SMS-ów oraz innych autoryzacji mobilnych, które były uważane za niewystarczająco bezpieczne. To one stały się narzędziem dla przestępców i złodziei (phishing).
Podpis kwalifikowany aktualnie dostępny wyłącznie odpłatnie już wkrótce dzięki regulacji eIDAS 2.0 stanie się integralna częścią aplikacji mObywatel. Bardzo dobrze, że nasza rodzima aplikacja zmierza w tym kierunku – podkreśla Grzegorz Foltak, dyrektor ds. projektów cyfrowych Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. – Jeszcze w czerwcu mieliśmy nieco ponad 4 mln użytkowników aplikacji, dzisiaj to już 8 mln, a więc zanotowaliśmy dwukrotny wzrost, co świadczy o dużej popularności tego rozwiązania. Wiemy, że użytkowników bardzo często skłania do ściągnięcia jej możliwość zastrzeżenia numeru PESEL lub też sprawdzenia punktów karnych. Podpis kwalifikowany to będzie kolejny milowy krok w kierunku cyfryzacji obywateli. To bardzo ważne rozwiązanie dla wszystkich obywateli. Częstą barierą w upowszechnianiu najnowszych rozwiązań cyfrowych jest obawa o własne bezpieczeństwo, wizerunek oraz pieniądze.
Wideoweryfikacja kolejnym krokiem
Jak podaje dalej serwis Kolejną formą zabezpieczenia, z której skorzysta mObywatel 3.0 ma być wideoweryfikacja. Według unijnego rozporządzenia eIDAS to jeszcze lepsza skuteczniejsza forma ochrony danych.
Już za kilka miesięcy rozpoczną się pierwsze testy pomiędzy krajami, które będą sprawdzać kompatybilność różnych rozwiązań cyfrowych poszczególnych państw, z ogólnymi wytycznymi UE oraz ich praktyczne zastosowanie.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyki