Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia
Strona główna - Gmina w Zasięgu

Płatności on-line

Płatności mobilne, czyli dokonywane za pomocą urządzeń takich jak telefon komórkowy, smartwatch, czy opaska to w tej chwili najszybciej rozwijający się segment usług płatniczych. Mimo, że obecnie jeszcze stosunkowo niewiele osób z nich korzysta, to przewiduje się, że to właśnie one zdominują rynek.

Płatności on-line

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, w końcu 2018 roku około 75% Polaków posiadało smartfony, podczas gdy w 2014 ten wskaźnik nie przekraczał 25%. Jednocześnie rośnie liczba terminali POS umożliwiających płatności bezdotykowe. Ich liczba przekracza 850 tysięcy. Potencjalnie każdy taki terminal POS może przyjmować płatności online, wykonywane za pomocą smartfona, bądź innego urządzenia mobilnego.

Według badania Visa Digital Payments 86% pytanych Polaków odpowiedziało twierdząco na pytanie czy do końca 2020 roku skorzysta z płatności mobilnej. Z drugiej strony rynek płatności jest dość konserwatywny i zmiana nawyków konsumenckich wymaga czasu. Niektórzy eksperci mówią nawet o powiązaniu tego procesu z wymianą pokoleniową.

W płatnościach mobilnych istotna jest wygoda samego płacenia. Nie może ona jednak stać ponad bezpieczeństwem transakcji. Konieczne jest jednoczesne spełnienie obu tych kryteriów. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu technologii tokenizacji. Token, czyli cyfrowy, losowy wygenerowany identyfikator zastępuje przy płatności mobilnej dane wrażliwe znajdujące się na karcie płatniczej. Dane te przechowywane są w postaci zaszyfrowanej, w środowisku zgodnym ze standardami ISO. W przypadku utraty, na przykład zagubienia urządzenia mobilnego nie jest konieczne zastrzeganie podpiętej pod nie karty, ani jej wymieniać.

Prognozy dla płatności mobilnych zdają się być bardzo optymistyczne, zwłaszcza na rynku polskim, który jest otwarty na nowości. Nie oznacza to jednak ostatecznego wyroku dla kart płatniczych. Prawdopodobnie pozostaną w użyciu, ale zmieni się ich rola. Będą potrzebne w krajach gdzie terminale zbliżeniowe nie są aż tak rozpowszechnione. Staną się też nośnikami danych potrzebnych przy opłacaniu usług abonamentowych, czy na przykład wypożyczeniu samochodu.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.