Monitoring wizyjny
Wraz z rozwojem możliwości technicznych urządzeń mobilnych oraz tzw. przetwarzania brzegowego otwierają się nowe możliwości integracji istniejących już w naszym otoczeniu urządzeń czy systemów. Docelowo doprowadzi to do rozpowszechnienia rozwiązań nazywanych smart city.
Przykładem rewolucji jaka dzieje się na obecnie w tej dziedzinie mogą być nowe, zarówno istniejące już, jak i dopiero zapowiadane nowe możliwości i zastosowania dobrze znanych wszystkim systemów monitoringu wizyjnego. Zasygnalizujmy tylko kilka możliwych kierunków ewolucji systemów miejskiego monitoringu wizyjnego.
Pierwszy, narzucający się obszar to transport miejski. Wykorzystując systemy wizyjne do analizy zapełnienia autobusów, czy tramwajów w czasie rzeczywistym można bardziej efektywnie zarządzać dostępnymi zasobami.
Przepływ informacji pozyskanych z wyposażonych w zaawansowaną analitykę obrazu kamer monitoringu miejskiego może być wykorzystany zarówno przez transport miejski, jak i służby porządkowe, czy policję. W ten sposób będzie możliwa szybka i optymalna reakcja na pojawiające się utrudnienia w ruchu, wypadki, remonty, zakłócenia porządku, zgromadzenia itp.
Możliwość rozpoznawania i klasyfikowania tablic rejestracyjnych przez systemy monitoringi otwiera możliwość zbudowania na tej podstawie systemów poboru opłat za parkowanie, czy wjazd do wyznaczonej strefy. Otwarty interfejs programistyczny pozwoli na zintegrowanie systemu wizyjnego z systemami informatycznymi miasta.
Następnym obszarem zastosowania integracji systemu monitoringu wizyjnego z systemami zarządzającymi gospodarką odpadami komunalnymi. Pozwoli to na kontrolę niewłaściwego sortowania odpadów, czy tzw. podrzucania odpadów. Nowoczesne kamery monitoringu mogą – po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania oraz czujników analizować sytuację i reagować uruchamiając wcześniej zaprogramowany proces – w najprostszym przypadku może to być nadawany komunikat głosowy.